‹ Prev
Next ›
Prang Construction Paper
Art Project, Craft Project, Fun and Learning, Cutting, Pasting - 9" Width x 12" Length - 45 lb Basis Weight - Assorted - 500 / Pack
27 Stock Available
- Go-to, all-purpose design; medium-weight, groundwood construction for great value
- Bright, consistent color perfect for school projects, arts/crafts or doodling
- Slightly textured to cleanly cut and fold without cracking; recyclable
- Prang brand is part of the Dixon Ticonderoga family of products - beloved by children, parents and teachers alike for its bold colors and superior durability
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Part Number | P6555 |
| Manufacturer Website Address | https://dixonticonderogacompany.com/ |
| Brand Name | Prang |
| Product Name | Construction Paper |
| Marketing Information | Prang Medium-Weight Groundwood Construction Paper is the perfect solution for school projects and other arts and crafts. Recyclable paper has bright, consistent colors, is slightly textured and cuts and folds evenly without cracking. Since 1882, Prang has been seeking ways to ignite creativity by offering superior products that deliver unparalleled experience. |
| Packaged Quantity | 500 / Pack |
| Product Type | Construction Paper |
Product Information
| Basis Weight | 45 lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Assorted Colors |
| Product Color | Assorted |
| Width | 9" |
| Length | 12" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Prang Construction Paper
People who bought this also bought
-
Product Code: PAC103002209 Stock Available
-
Product Code: PAC103004536 Stock Available
-
Product Code: PAC1030261625 Stock Available
-
Product Code: PAC103031198 Stock Available
-
Product Code: PAC103038285 Stock Available
-
Product Code: PAC103041151 Stock Available
-
Product Code: PAC10305149 Stock Available
-
Product Code: PAC10305769 Stock Available
-
Product Code: PAC103063166 Stock Available
-
Product Code: PAC103127515 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: PAC103400231 Stock Available
-
Product Code: PAC10340169 Stock Available
-
Product Code: PAC10340373 Stock Available
-
Product Code: PAC103404300 Stock Available
-
Product Code: PAC10340561 Stock Available
-
Product Code: PAC6525115 Stock Available
-
Product Code: PACP103065100 Stock Available
-
Product Code: PACP103067137 Stock Available
-
Product Code: PACP103074110 Stock Available
-
Product Code: PACP66857 Stock Available