- Rated for reliable operation and contains no added mercury
- Withstands temperature extremes from -20 degrees C to 54 degrees C
- Ideal for infusion pumps, smoke alarms and security backup systems
- Dependable after 10 years of storage
<
>
Procell by Duracell 9-Volt Alkaline Batteries
For Industrial - 9V - 692 mAh - 9 V DC - 12 / Box
Product Code: DURPC1604BKD
Product Unit: BX12
54 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AAG760605174 Stock Available
-
Product Code: AAGE717T50672 Stock Available
-
Product Code: AAGSK70000Currently out of Stock
-
Product Code: BRTTN331BK12 Stock Available
-
Product Code: BRTTN331C10 Stock Available
-
Product Code: HEWCE401A16 Stock Available
-
Product Code: HEWCN045AN130 Stock Available
-
Product Code: HEWL0R98AN67 Stock Available
-
Product Code: POP8511Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | Duracell Inc. |
| Manufacturer Part Number | PC1604BKD |
| Manufacturer Website Address | http://www.duracell.com |
| Brand Name | Procell by Duracell |
| Product Name | 9-Volt Alkaline Batteries |
| Marketing Information | These alkaline 9-volt batteries operate reliably in temperature extremes of negative 20 degrees Celsius to 54 degrees Celsius. Dependable after 10 years of storage. Ideal for infusion pumps, wireless microphones, smoke alarms, radios, portable transmitters, and security backup systems. |
| Packaged Quantity | 12 / Box |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage | Industrial |
| Battery Size | 9V |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Battery Capacity | 692 mAh |
| Output Voltage | 9 V DC |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 1.59 oz |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | No |
| Country of Origin | China |
Description
For Industrial - 9V - 692 mAh - 9 V DC - 12 / Box
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.