‹ Prev
Next ›
Quality Park No. 9 Double Window Envelopes with Tamper-Evident Seal
Double Window - #9 - 3 7/8" Width x 8 7/8" Length - 24 lb - Self-sealing - White - 500 / Box
27 Stock Available
- Double-window design positioned from the left to display sender and receiver addresses for invoices and billing statements
- Reveal-N-Seal closure with tamper-evident, perforated seal; close without moisture - simply press the flaps together for a permanent seal
- Reflex blue pattern obscures details of the contents even when held up to light
- Made of 24 lb. white wove paper with side seams for a professional look
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 67529 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | No. 9 Double Window Envelopes with Tamper-Evident Seal |
| Marketing Information | No. 9 Double Window Envelopes display both sender and receiver addresses to mail statements and invoices. Reveal-N-Seal envelopes feature a perforated, tamper-evident, self-seal closure that clearly shows if someone has attempted to open the envelopes. Reflex blue pattern protects sensitive client information by obscuring the details of the contents even when held up to light. 24 lb. white wove envelopes feature side seams for a clean, professional look. 3-7/8" x 8-7/8" envelopes include a top window that measures 1-3/16" x 3-1/2" and positioned 3/8" from the left and 2" from the bottom. Bottom window measures 1" x 4" and is 3/8" from the left and 1/2" from the bottom. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Double Window |
| Mailer/Envelope Classification | #9 |
| Mailer/Envelope Width | 3 7/8" |
| Mailer/Envelope Length | 8 7/8" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Closure Type | Self-sealing |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Germany |
Description
Quality Park No. 9 Double Window Envelopes with Tamper-Evident Seal
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: GBC2000041127 Stock Available
-
Product Code: GBC251449334 Stock Available
-
Product Code: GBC251449429 Stock Available
-
Product Code: GBC4000020105 Stock Available
-
Product Code: GBC4000044125 Stock Available
-
Product Code: GBC400006883 Stock Available
-
Product Code: SPR25226132 Stock Available
-
Product Code: WAU404111517 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN0442411 Stock Available
-
Product Code: BSN0442628 Stock Available
-
Product Code: BSN36667132 Stock Available
-
Product Code: BSN4212019 Stock Available
-
Product Code: BSN421219 Stock Available
-
Product Code: QUA37890139 Stock Available
-
Product Code: QUA3791032 Stock Available
-
Product Code: QUA4146745 Stock Available
-
Product Code: QUA4458219 Stock Available
-
Product Code: QUA4478235 Stock Available
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: GBC2000041127 Stock Available
-
Product Code: GBC251449334 Stock Available
-
Product Code: GBC251449429 Stock Available
-
Product Code: GBC4000020105 Stock Available
-
Product Code: GBC4000044125 Stock Available
-
Product Code: GBC400006883 Stock Available
-
Product Code: SPR25226132 Stock Available
-
Product Code: WAU404111517 Stock Available