‹ Prev
Next ›
Quartet Lightweight Telescoping Display Easel
25 lb Load Capacity - 66" Height - Aluminum, Steel, Metal - Black
12 Stock Available
- Display easel features 3/4" tubular, telescoping legs
- Steel legs extend from 38" to 66"
- Adjustable display holders support up to 25 lb. display weight
- Black, aluminum tripod frame includes a locking cross-brace to increase stability
- Easel folds down for storage
Product Details
General Information
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | 51E |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Brand Name | Quartet |
| Product Name | Lightweight Telescoping Display Easel |
| Marketing Information | Lightweight easel features adjustable 3/4" aluminum tubular legs that twist-lock into the desired height from tabletop to floor-standing position. Locking cross-braces ensure stability, and adjustable display holders slide to the proper position. Conveniently downsize for storage and transport. Antiskid feet included. Attachable Quartet pad retainers (50T and 51T) are available for flip-chart use (sold separately). Easel adjusts from 38" to 66" in height and supports up to 25 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Presentation Easel |
Technical Information
| Minimum Adjustable Stand Height | 38" |
| Maximum Adjustable Stand Height | 66" |
| Maximum Load Capacity | 25 lb |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Height | 66" |
| Weight (Approximate) | 5 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Additional Information |
Hight adjustable: 38" - 66" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Quartet Lightweight Telescoping Display Easel
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: DURAACTBULK36109 Stock Available
-
Product Code: DURMN24P3660 Stock Available
-
Product Code: MMM559VAD6PK215 Stock Available
-
Product Code: MMM563DE57 Stock Available
-
Product Code: PIL3145064 Stock Available
-
Product Code: PIL3145159 Stock Available
-
Product Code: PIL3145228 Stock Available
-
Product Code: PIL3145554 Stock Available
-
Product Code: SAN1754463161 Stock Available
-
Product Code: SAN1754464120 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: DURAACTBULK36109 Stock Available
-
Product Code: DURMN24P3660 Stock Available
-
Product Code: MMM559VAD6PK215 Stock Available
-
Product Code: MMM563DE57 Stock Available
-
Product Code: PIL3145064 Stock Available
-
Product Code: PIL3145159 Stock Available
-
Product Code: PIL3145228 Stock Available
-
Product Code: PIL3145554 Stock Available
-
Product Code: SAN1754463161 Stock Available
-
Product Code: SAN1754464120 Stock Available