‹ Prev
Next ›
Scotch Super-Strength Packaging Tape
22.20 yd Length x 1.88" Width x 3.1 mil Thickness - 1 1/2" Core - Clear - Synthetic Rubber Resin - Dispenser Included - Handheld Dispenser - Moisture Resistant, Split Resistant - For Packing, Shipping - 1 Roll
608 Stock Available
- 20X stronger than acrylic packaging tape; Scotch Brand's strongest Clear-to-core packaging tape
- Split-resistant, burst-resistant and moisture-resistant for long-lasting performance
- Great choice for your most critical, packaging tape needs
- Meets USPS and courier regulations for standard packages
- Clear; Size: 2" x 22.2 yards on a 1-1/2" core; 1 Roll with Dispenser
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 142 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Series | 3850 |
| Product Name | Super-Strength Packaging Tape |
| Marketing Information | Use Scotch's strongest packaging tape so even the heaviest packages can withstand rough handing. This tape offers 20 times the strength of acrylic tapes (in sheer holding adhesion power compared to acrylic tapes based on ASTM D3654) so you can seal your boxes with confidence. It seals seams with one strip and keeps boxes closed. Tape meets U.S. Postal Regulations for standard packages. Tape roll comes on a convenient, refillable dispenser in a smaller size that is easy to store. |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Type | Packaging Tape |
Product Information
| Tape Width | 1.88" |
| Tape Length | 22.20 yd |
| Tape Thickness | 3.1 mil |
| Core Diameter | 1 1/2" |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Strength | 47lb/in |
| Dispenser Included | Yes |
| Dispenser Type | Handheld |
| Application/Usage |
|
| Features | Heavy Duty |
Reliability
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Synthetic Rubber Resin |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
Meets U.S. Postal Regulations |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Scotch Super-Strength Packaging Tape
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BICBL11YW896 Stock Available
-
Product Code: CDC3320094170383 Stock Available
-
Product Code: HAM120023942 Stock Available
-
Product Code: KCC2127120602 Stock Available
-
Product Code: KEB2116519 Stock Available
-
Product Code: KEB2116749 Stock Available
-
Product Code: PENBLN77A2688 Stock Available
-
Product Code: RAC046751404 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: DUC24276312 Stock Available
-
Product Code: DUC28589641 Stock Available
-
Product Code: IPGK2800Currently out of Stock
-
Product Code: IPGK7004Currently out of Stock
-
Product Code: IPGK7450Currently out of Stock
-
Product Code: MMM1426505 Stock Available
-
Product Code: MMM7850238GC17 Stock Available
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BICBL11YW896 Stock Available
-
Product Code: CDC3320094170383 Stock Available
-
Product Code: HAM120023942 Stock Available
-
Product Code: KCC2127120602 Stock Available
-
Product Code: KEB2116519 Stock Available
-
Product Code: KEB2116749 Stock Available
-
Product Code: PENBLN77A2688 Stock Available
-
Product Code: RAC046751404 Stock Available