- Convenient dispensing box for easy peel-off and application
- Wraparound solid color bar with colored character on white background
- 500 labels/roll in dispensing box
- Compatible with Tab Products 1283 series alphabetical labels
<
>
Smead BCCR Bar-Style Color-Coded Labels
I - x 1 1/4" Width x 1" Length - Pink - Laminated - 1 Roll
Product Code: SMD67079
Product Unit: RL1
27 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: PAP8410152425 Stock Available
-
Product Code: SMD6707368 Stock Available
-
Product Code: SMD67076Currently out of Stock
-
Product Code: SMD6707842 Stock Available
-
Product Code: SMD670829 Stock Available
-
Product Code: SMD6708310 Stock Available
-
Product Code: SMD6708979 Stock Available
-
Product Code: SMD6709116 Stock Available
-
Product Code: SMD67926791 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 67079 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | BCCR Bar-Style Color-Coded Labels |
| Marketing Information | Unlike ACCS style labels, these bar-style alphabetical labels are for end-tab folders only. Color-coding labels are tab products compatible. Self-adhesive makes them easy to use. Label measures 1-1/4" wide x 1" high (before folding). |
| Packaged Quantity | 1 Roll |
| Product Type | Color Coded Label |
Product Information
| Label Width | 1 1/4" |
| Label Length | 1" |
| Print/Message | I |
| Laminated | Yes |
Physical Characteristics
| Color Family | Pink |
| Product Color | Pink |
| Weight (Approximate) | 4.35 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
People who bought this also bought
-
Product Code: SMD6707192 Stock Available
-
Product Code: SMD6707556 Stock Available
-
Product Code: SMD67370112 Stock Available
-
Product Code: SMD6737166 Stock Available
-
Product Code: SMD6737285 Stock Available
-
Product Code: SMD6737321 Stock Available
-
Product Code: SMD6737424 Stock Available
-
Product Code: SMD6737566 Stock Available
-
Product Code: SMD6737610 Stock Available
-
Product Code: SMD6737912 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: SMD6742051 Stock Available
-
Product Code: SMD6742131 Stock Available
-
Product Code: SMD67422Currently out of Stock
-
Product Code: SMD6742325 Stock Available
-
Product Code: SMD6742543 Stock Available
-
Product Code: SMD67426Currently out of Stock
-
Product Code: SMD6742716 Stock Available