‹ Prev
Next ›
Smead Letter Filing Envelope
8 1/2" x 11" - 1 1/4" Expansion - Polypropylene - Clear - 5 / Pack
Currently out of Stock
- Tough, acid-free, brightly colored; ideal for the home, office or classroom
- Expands to 1-1/4" to hold up to 200 sheets
- String-tie closure to secure contents
- Durable poly material is tear-resistant, water-resistant and easy to clean
- Closed on 3 sides for security and portability
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 89521 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | Side-Load Poly Envelope with String-Tie Closure |
| Marketing Information | Poly String and Button Booklet Envelope is made of tough, brightly colored polypropylene for long-lasting durability. It features gusset that expands up to 1-1/4" to accommodate bulkier materials. Envelope's heavy-duty, string-and-button closure is designed for everyday use. |
| Packaged Quantity | 5 / Pack |
| Product Type | Filing Envelope |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 1 1/4" |
| Accessibility | Side-loading |
| Features | Acid-free |
Physical Characteristics
| Color | Clear |
| Product Material | Polypropylene |
| Width | 11 3/4" |
| Depth | 9 3/4" |
| Weight (Approximate) | 6.88 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Smead Letter Filing Envelope
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: SMD89661115 Stock Available
-
8 1/2" x 11" - 1 1/4" Expansion - Polypropylene - Blue, Green, Purple, Red, Smoke, Yellow - 6 / PackProduct Code: SMD89669110 Stock Available
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.