‹ Prev
Next ›
Solo Ultra Clear 10 oz Cold Cups
10 fl oz - Clear - Plastic, Polyethylene Terephthalate (PET) - Water, Soda, Juice, Beverage, Cold Drink - 50/Pack - 20 / Carton
21 Stock Available
- Exceptional clarity to enhance your beverage's visibility and appeal
- Made of crack-resistant PET plastic to reduce customer complaints
- Lid interchangeability to minimize storage required and increase efficiency
- Recyclable to show customers your commitment to preserving the environment
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Manufacturer Part Number | TP10D |
| Manufacturer Website Address | http://www.dartcontainer.com |
| Brand Name | Solo |
| Product Line | Ultra Clear |
| Product Name | Ultra Clear 10 oz Cold Cups |
| Marketing Information | Ultra Clear PET Cold Cups will enhance your visibility with their crystal clarity and print capability. Multiple cups fit one lid size to simplify your operation and reduce storage costs. Cups are made of recyclable PET plastic that will not crack or break. |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 50/Pack |
| Volume Capacity | 10 fl oz |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material |
|
| Height | 4" |
| Diameter | 3.1" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Solo Ultra Clear 10 oz Cold Cups
Alternative Products
-
Product Code: DXE5342CDWRCurrently out of Stock
-
Product Code: DXE5342COMBO6564 Stock Available
-
Product Code: ECOEPCC12GSACT19 Stock Available
-
Product Code: ECOEPCC16GSACT4 Stock Available
-
Product Code: GJO0316240 Stock Available
-
Product Code: GJO19050164 Stock Available
-
Product Code: SBK12420820Currently out of Stock
-
Product Code: SCCTD243 Stock Available
-
Product Code: SCCTP16DCT139 Stock Available