- Versatile, high-quality bleeding art tissue
- Wet with a brush and wash beautiful, translucent color onto the paper
- Strong enough to withstand cutting, crinkling and folding
- Bright colors
<
>
Spectra Deluxe Bleeding Art Tissue
Art Project, Craft Project - 18" Height x 12" Width x 0.10" Length - Assorted - 100 / Pack
Product Code: PAC59530
Product Unit: PK100
167 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: DUC39446863 Stock Available
-
Product Code: DYM10697444 Stock Available
-
Product Code: KCC214002071 Stock Available
-
Product Code: KCC257021205 Stock Available
-
Product Code: KCC915921275 Stock Available
-
Product Code: PAC4502167 Stock Available
-
Product Code: PAC631723 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Part Number | 59530 |
| Manufacturer Website Address | https://dixonticonderogacompany.com/ |
| Brand Name | Spectra |
| Product Name | Deluxe Bleeding Art Tissue |
| Marketing Information | Spectra Deluxe Bleeding Art Tissue is a high-quality tissue that can withstand cutting, crinkling and folding without tearing. Wet the tissue to wash translucent color onto paper. Overlap two colors and watch them blend. Or, add glue to the water to hold shapes in place. This versatile art tissue will inspire creativity. |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Product Type | Craft Kit |
Product Information
| Application/Usage |
|
| Features | Tear Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | Assorted Colors |
| Product Color | Assorted |
| Height | 18" |
| Width | 12" |
| Length | 0.10" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Art Project, Craft Project - 18" Height x 12" Width x 0.10" Length - Assorted - 100 / Pack