‹ Prev
Next ›
StarTech.com 25ft Black Cat5e Snagless Patch Cable
25 ft Category 5e Network Cable - First End: 1 x RJ-45 - Male - Second End: 1 x RJ-45 - Male - Patch Cable - Black - 1 Each
Ships in 6-10 Business Days
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Delivers the stability and speed that you need for reliable network performance with Fast Ethernet networks
- Connects workstation to wall outlet and patches from hub to distribution panel
- Made to the highest industry standards to ensure high-quality installs and durability
- Snagless to protect RJ45 connector clips from damage
- Molded PVC strain relief prevents the RJ45 connector termination points from bending at sharp angles, reducing the risk of cable damage and decreasing network performance
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | 45PATCH25BK |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | 25ft Black Cat5e Snagless Patch Cable |
| Marketing Information |
Cat5e Patch Cable with snagless RJ45 connectors and Power-over-Ethernet capability lets you make fast, Ethernet network connections and meets or exceeds all Cat 5e specifications to ensure reliable, Ethernet network connections. Durable, PVC jacket enables you to color-code your network cable runs as needed. It patches from hub to distribution panel and connects workstation to wall outlet. To ensure long-lasting performance, this high-quality, Cat5e patch cable features a snagless design that protects the RJ45 connector clips from damage and makes the cable less prone to snagging during installation. Cable also features molded, PVC strain relief that prevents the RJ45 connector termination points from bending at sharp angles - reducing the risk of cable damage that could decrease network performance. 24-gauge copper wire supports a broad range of Ethernet applications such as Power over Ethernet (PoE), Made of only top-quality materials, this cord delivers reliable performance. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Network Cable |
Technical Information
| Cable Type | Category 5e |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 25 ft |
| Connector Type on First End | RJ-45 - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 - Male |
| Conductor | Copper |
| Boot Type | Snagless |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 1.30" |
| Shipping Width | 10.04" |
| Shipping Weight (Approximate) | 10.08 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
StarTech.com 25ft Black Cat5e Snagless Patch Cable
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BBNEVNSL6410025Currently out of Stock
-
Product Code: BBNEVNSL6430025Currently out of Stock
-
Product Code: BBNEVNSL6440025Currently out of Stock
-
Product Code: BBNEVNSL6470025Currently out of Stock
-
Product Code: BBNEVNSL6500025Currently out of Stock
-
Product Code: BLKA3L79125MCurrently out of Stock
-
Product Code: BLKA3L980B25SCurrently out of Stock
-
Product Code: STC45PATCH25GNCurrently out of Stock
-
Product Code: STCRJ45PATCH25Currently out of Stock
-
Product Code: STCS45PATCH25BLCurrently out of Stock
Alternative Products
-
Product Code: BBNEVNSL590050Currently out of Stock
-
Product Code: BBNEVNSL6410050Currently out of Stock
-
Product Code: BBNEVNSL850050Currently out of Stock
-
Product Code: BLKA3L79150BLUCurrently out of Stock
-
Product Code: BLKA3L98030PNKSCurrently out of Stock
-
Product Code: BLKA3L98075BLKSCurrently out of Stock
-
Product Code: BLKA3L98075GRNSCurrently out of Stock
-
Product Code: STCC6PATCH100BLCurrently out of Stock
-
Product Code: STCC6PATCH35BLCurrently out of Stock