- Effortless, electric punching using AC adapter or 6 AA batteries
- Punches up to 15 sheets at once; punches 9/32" holes
- Reset button reverses punch pins to clear jams
- Limited 1-year warranty
<
>
Swingline Electric Portable Desktop Punch
3 Punch Head(s) - 15 Sheet - 9/32" Punch Size - 3" Width x 11.5" Depth x 3.9" Height - Silver
Product Code: SWI74515
Product Unit: Each
37 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGPM128Currently out of Stock
-
Product Code: BOSEPS4BLUE53 Stock Available
-
Product Code: BOSMDS2025 Stock Available
-
Product Code: BRTPTH11040 Stock Available
-
Product Code: MMM65424SSMIACP725 Stock Available
-
Product Code: MMMTP3854100466 Stock Available
-
Product Code: QRT51659312Q194 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | A7074515 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Brand Name | Swingline |
| Product Name | Electric Portable Desktop Punch |
| Marketing Information | Electric Portable/Desktop Punch offers effortless, automatic three-hole punching with the single touch of a button. Punch 9/32" holes through 15 sheets of 20 lb. paper at a time. Reset button is designed to clear jams. Use hinged clip door to empty. Electric punch operates on the included AC adapter or six AA batteries (sold separately). Battery life lasts up to 3,000 punches. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Electric Hole Punch/Stapler |
Product Information
| Number of Punch Heads | 3 |
| Holes Separation | 8.50" |
| Paper Punch Capacity | 15 Sheet |
| Punch Size | 9/32" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Height | 3.9" |
| Width | 3" |
| Depth | 11.5" |
Miscellaneous
| Additional Information | Punch with just the touch of a button |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |