- Metal, marble-print head and rose gold, metal needle point
- Essential for office, classroom and work-space needs
- Pin important papers and messages to corkboards, foam boards, maps and more
- Reusable for longtime use
- Plastic case keeps your desktop or desk drawer organized
<
>
U Brands Metal Thumbtacks
0.38" Shank - 0.44" Head - 0.5" Width - Rose Gold, Marble - 100 / Pack
Product Code: UBR3090U0624
Product Unit: PK100
9 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Manufacturer | U Brands |
| Manufacturer Part Number | 3090U0624 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ubrands.com |
| Brand Name | U Brands |
| Product Name | Metal Thumbtacks |
| Marketing Information | Marble Print Metal Thumbtacks with rose gold prongs provide excellent assistance in pinning your important papers and messages while keeping you organized. Durably constructed pushpins let you easily pin your supplies from the sturdy, metal head without harming your hands from its sharp, steel point. Sharp end easily inserts into tough surfaces such as corkboards, bulletin boards, notice boards, maps and posters. They are ideal for work/home offices, classrooms and dorm rooms. Pushpins are essential for your office supply expectations. |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Product Type | Pushpin |
Product Information
| Shank Length | 0.38" |
| Head Diameter | 0.44" |
Physical Characteristics
| Color Family | Pink |
| Product Color |
|
| Material Details |
|
| Finishing | Marble |
| Height | 0.4" |
| Width | 0.5" |
| Depth | 0.5" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Additional Information | Dimensions: 1/2"x1/2"x2/5" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BSN8100313 Stock Available
-
Product Code: BSN81004462 Stock Available
-
Product Code: BSN8100812 Stock Available
-
Product Code: GEMCPAL444 Stock Available
-
Product Code: LLR1011052 Stock Available
-
Product Code: LLR10110BX5 Stock Available
-
Product Code: OIC35710114 Stock Available
-
Product Code: UBR3084U062482 Stock Available
-
Product Code: UBR3089U0624257 Stock Available