- Helps students avoid distractions from cell phones during learning
- Holds up to 32 cell phones of most models, accommodating cases and Pop Sockets
- Durable aluminum alloy protects phones with pressure and drop resistance
- Integrated carrying handle helps with transport from classroom to classroom
- Lockable box comes with 2 keys
<
>
Victor Classroom Cell Phone Locker
Pressure Resistant, Drop Resistant - Wall, Table Top - for Cell Phone, Classroom - Overall Size 20.7" Height x 12.4" Width - Red - Aluminum Alloy
Product Code: VCTPB032
Product Unit: Each
4 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Victor Technology, LLC |
| Manufacturer Part Number | PB032 |
| Manufacturer Website Address | http://www.victortech.com |
| Brand Name | Victor |
| Product Model | PB032 |
| Product Name | Classroom Cell Phone Locker |
| Marketing Information |
Avoid distractions in the classroom with this convenient solution. This 32 slot classroom cell phone holder is the perfect locker to securely store cell phones during classroom activities. Made of high quality aluminum alloy, it is sturdy and durable, pressure and drop resistant. With lock and key, you can safely and securely store multiple, different cell phones. Mounts on a wall for convenient placement, or comes with carrying handle to move between classrooms. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Locker |
Product Information
| Placement |
|
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Reliability
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Product Material | Aluminum Alloy |
| Height | 20.7" |
| Width | 12.4" |
| Length | 8.5" |
| Weight (Approximate) | 5 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |