‹ Prev
Next ›
Wypall GeneralClean L30 Heavy Cleaning Towels
11" Width x 10.40" Length - 70 Sheets/Roll - White - 24 / Carton
114 Stock Available
- Heavy-duty cleaning towel with a cloth-like feel
- Plush, soft outer layer and inner layer with pockets to enhance absorbency
- Soft enough for personal use on hands and skin; not for use on compromised skin or patient wiping
- Great for wiping up spills
Product Details
General Information
| Manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| Manufacturer Part Number | 05843CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.kimberly-clark.com |
| Brand Name | Wypall |
| Product Series | L30 |
| Product Name | GeneralClean L30 Heavy Cleaning Towels |
| Marketing Information | When you're looking for a lighter-weight towel for your tasks, you can trust General Clean L30 Heavy Duty Cleaning Towels. They are designed with the double re-creping (DRC) process that gives you high surface softness with a reinforced grid that's strong for wet surface wiping and cleaning. These towels are a great choice to replace air-laid towels. They're also tough enough for light-duty processing, janitorial tasks and maintenance. Towels create a clean, work environment with light-duty to medium-duty, general cleaning solutions (not included). |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
| Product Type | Cleaning Wipe |
Product Information
| Sheets Per Roll | 70 |
| Full Size | 11" x 10.40" |
| Fold Size | 10.40" x 11" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Weight (Approximate) | 12.48 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Wypall GeneralClean L30 Heavy Cleaning Towels
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.