‹ Prev
Next ›
Avery® Economy Binder
2" Binder Capacity - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 375 Sheet Capacity - 3 Ring - Fastener: Round Ring - Pocket: 2, Internal - Vinyl - Black - 1.05 lb - Recycled - Label Holder, Exposed Rivet, Non Locking Mechanism - 1 Each
99 Stock Available
- Features round rings and 2 interior storage pockets for loose materials
- Rings feature nonlocking mechanism
- Vinyl inside front and back covers
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | K311-20L-BK |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | Economy Binder |
| Marketing Information | For convenient organization of your documents, it doesn't get much simpler than this handy Economy Binder with a label holder. Metal round rings mounted on the spine hold your letter-size papers securely in place to let you flip through notes, reports and more without getting your pages out of order. Binder is ideal for your class notes, employee handbooks and other important papers. 2" ring capacity holds approximately 375 sheets. Slip loose pages into the two interior pockets for easy access later. Each pocket holds up to 20 sheets. The black matte cover and spine combine with a black matte interior to reduce glare. Binder also features concealed rivets, vinyl construction and a sturdy chipboard core. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Reference Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 2" |
| Sheet Capacity | 375 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Number of Rings | 3 |
| Fastener Type | Round Ring |
| Total Number of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Black |
| Material | Vinyl |
| Weight (Approximate) | 1.05 lb |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 50% |
| Post-consumer-waste% | 40% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Avery® Economy Binder
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE0460144 Stock Available
-
Product Code: AVE11436173 Stock Available
-
Product Code: AVE230752808 Stock Available
-
Product Code: AVE5366284 Stock Available
-
Product Code: ITA3331358 Stock Available
-
Product Code: ITA36184357 Stock Available
-
Product Code: PENZE22CBX63 Stock Available
-
Product Code: SAN1754463163 Stock Available
-
Product Code: SAN175446839 Stock Available
-
Product Code: UBC6004085 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE0460144 Stock Available
-
Product Code: AVE11436173 Stock Available
-
Product Code: AVE230752808 Stock Available
-
Product Code: AVE5366284 Stock Available
-
Product Code: ITA3331358 Stock Available
-
Product Code: ITA36184357 Stock Available
-
Product Code: PENZE22CBX63 Stock Available
-
Product Code: SAN1754463163 Stock Available
-
Product Code: SAN175446839 Stock Available
-
Product Code: UBC6004085 Stock Available