‹ Prev
Next ›
uniball™ Onyx Rollerball Pens
Black Ink - Dye-based - Matte Black Barrel - Metal Tip - 1 Dozen
82 Stock Available
- Produces neat, precise strokes for intricate writing without smudging or smearing
- Micro point to deliver artistic touch, easy embellishments and silky-smooth glide of a fountain pen
- Eco-conscious - made from post-consumer recycled material
- Innovative, uni Super Ink to protect against water, fading and fraud
- Acid-free, archival-quality ink useful for important, long-lasting documents
Select Product Options
Ink Color: Black
Packaged Quantity: 1 Dozen
Product Details
General Information
| Manufacturer | uni-ball Corporation |
| Manufacturer Part Number | 60040 |
| Manufacturer Website Address | http://www.uniballco.com |
| Brand Name | uniball™ |
| Product Line | Onyx |
| Product Name | Onyx Rollerball Pens |
| Marketing Information | Stock your office, home or classroom with Onyx Rollerball Stick Pens from uniball featuring a strong, long lasting 0.5mm micro tip. This rollerball pen delivers the silky-smooth glide of a fountain pen without smudging for effortless writing. Micro point pens produce neat and precise lines for intricate writing, making it easy to create super fine details in your drawings and diagrams. Capped roller pens are useful for a variety of tasks from note taking to signing checks and legal documents to uniquely embellishing fun and creative writing projects. Innovative uni Super Ink technology forms a strong bond with the paper, protecting from water, fading and fraud. A great economic and environmental choice as this super sleek micro point roller pen is made from 73% post-consumer recycled material. |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Product Type | Rollerball Pen |
Product Information
| Pen Point | 0.5 mm Micro Conical |
| Ink Type | Dye-based |
| Ink Color | Black |
| Refillable | No |
| Barrel Color | Matte Black |
| Grip Type | Smooth |
| Cap Color | Black |
| Tip Material | Metal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Material | Tungsten Carbide |
| Height | 5.70" |
| Width | 2.80" |
| Length | 0.90" |
| Weight (Approximate) | 3.52 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 80% |
| Post-consumer-waste% | 80% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Japan |
Description
uniball™ Onyx Rollerball Pens
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN375014513 Stock Available
-
Product Code: GNMSN1389617 Stock Available
-
Product Code: HEWN9J89AN138 Stock Available
-
Product Code: ITA3331355 Stock Available
-
Product Code: ITA36184341 Stock Available
-
Product Code: MMMR330YWPK269 Stock Available
-
Product Code: POP8511Currently out of Stock
-
Product Code: RAC046751404 Stock Available
-
Product Code: SAN1754463161 Stock Available
-
Product Code: UBC6013440 Stock Available
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN375014513 Stock Available
-
Product Code: GNMSN1389617 Stock Available
-
Product Code: HEWN9J89AN138 Stock Available
-
Product Code: ITA3331355 Stock Available
-
Product Code: ITA36184341 Stock Available
-
Product Code: MMMR330YWPK269 Stock Available
-
Product Code: POP8511Currently out of Stock
-
Product Code: RAC046751404 Stock Available
-
Product Code: SAN1754463161 Stock Available
-
Product Code: UBC6013440 Stock Available