- Secure calendars and other flexible objects to walls
- No sagging or falling
- Holds firmly yet removes cleanly
- Reusable
<
>
Command Poster Strips Trial Pack
2.13" Length x 0.75" Width - White - Foam - Stain Resistant, Damage Resistant - For Photo, Poster, Calendar, Wood, Tile, Metal, Painted Surface, Wall - 4/Pack - 1 Carton
Product Code: MMM17024CABPK
Product Unit: CT100
4 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: DXE5356CD2072 Stock Available
-
Product Code: DXETH2071313 Stock Available
-
Product Code: GMT2123Currently out of Stock
-
Product Code: GMT6520303 Stock Available
-
Product Code: GMT8292489 Stock Available
-
Product Code: NES351801382 Stock Available
-
Product Code: NLE12255034205 Stock Available
-
Product Code: TOP8022090 Stock Available
-
Product Code: TWG11019248 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 17024CABPK |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Command |
| Product Name | Poster Strips Trial Pack |
| Marketing Information | Command Poster Strip 4-packs are individually wrapped in a convenient storage box to help keep the strips organized and available. They're perfect for hanging schedules, posters, calendars and pictures without frames, or as an alternative to double-sided tape. They stick to wood, tile, metal and painted surfaces yet they also come off, leaving behind no holes, marks, sticky residue or stains. Simply stretch to remove. Each pack includes four strips. |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Product Type | Mounting Tape |
Product Information
| Tape Width | 0.75" |
| Tape Length | 2.13" |
| Tape Strength | 1lb |
| Dispenser Included | No |
| Application/Usage |
|
| Quantity Per Container | 4/Pack |
| Features |
|
Reliability
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |