- Heavy-duty bond reliably holds up to 38 lb.
- UV-resistant for lasting outdoor use
- Versatile design sticks to smooth and rough surfaces
- Perfect for use on plastic, metal, wood, glass and more
<
>
Gorilla Tough & Clear Mounting Tape
12.50 ft Length x 1" Width - Clear - For Indoor, Outdoor, Plastic, Metal, Wood, Glass, Brick, Ceramic, Stone, DIY - 1 Each
Product Code: GOR6036002
Product Unit: RL1
170 Stock Available
People who bought this also bought
-
Product Code: DEF70841234 Stock Available
-
Product Code: FEL7211240 Stock Available
-
Product Code: FOL062395711 Stock Available
-
Product Code: NES318031889 Stock Available
-
Product Code: NES357751184 Stock Available
-
Product Code: POP8511Currently out of Stock
-
Product Code: SMU50319912 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Gorilla Glue, Inc |
| Manufacturer Part Number | 6036002 |
| Manufacturer Website Address | http://www.gorillaglue.com |
| Brand Name | Gorilla |
| Product Line | Tough & Clear |
| Product Name | Tough & Clear Mounting Tape |
| Marketing Information | Double-sided mounting tape mounts in an instant for a long-lasting, reliable bond. Industrial-strength design creates a heavy-duty bond that holds up to 38 lb. Weatherproof construction ensures reliable performance both indoors and out. Mounting tape is perfect for applying to plastic, metal, wood, glass, brick, ceramic, stone and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Mounting Tape |
Product Information
| Tape Width | 1" |
| Tape Length | 12.50 ft |
| Tape Strength | 30lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Height | 2.50" |
| Width | 2.5" |
| Length | 1" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | South Korea |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.