- Essential classroom or home craft tool
- Includes 12 different colors
- Versatile - fold, cut or decorate
- Standard, 9" x 12" paper size
<
>
Crayola Construction Paper
Craft Project, School Project, Art - 1.60" Height x 9" Width x 12" Length - Assorted - 1 Pack
Product Code: CYO993200
Product Unit: PK1
25 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Crayola, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99-3200 |
| Manufacturer Website Address | http://www.crayola.com |
| Brand Name | Crayola |
| Product Name | Construction Paper |
| Marketing Information | Quality construction paper is a must-have for craft and school projects. This pack includes assorted colors in standard 9" x 12" paper size. Cut, fold and color to create unique artwork. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Construction Paper |
Product Information
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Assorted Colors |
| Product Color | Assorted |
| Height | 1.60" |
| Width | 9" |
| Length | 12" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
ACMI Certified AP Nontoxic |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
Description
Craft Project, School Project, Art - 1.60" Height x 9" Width x 12" Length - Assorted - 1 Pack
People who bought this also bought
-
Product Code: PAC65033801 Stock Available
-
Product Code: PAC65075206 Stock Available
-
Product Code: PAC6525142 Stock Available
-
Product Code: PAC652670 Stock Available
-
Product Code: PAC6607230 Stock Available
-
Product Code: PAC7607244 Stock Available
-
Product Code: PAC8007296 Stock Available
-
Product Code: PAC8407253 Stock Available
-
Product Code: PAC9203997 Stock Available
-
Product Code: PAC9207570 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: PACP0094450183 Stock Available
-
Product Code: PACP10294920 Stock Available
-
Product Code: PACP10295075 Stock Available
-
Product Code: PACP10304358 Stock Available
-
Product Code: PACP10306592 Stock Available
-
Product Code: PACP10306735 Stock Available
-
Product Code: PACP10307490 Stock Available
-
Product Code: PACP655540 Stock Available
-
Product Code: PACP667742 Stock Available
-
Product Code: PACP66854 Stock Available