‹ Prev
Next ›
Dixie Basic® 8-1/2" Lightweight Paper Plates by GP Pro
Microwave Safe - 8.5" Diameter - White - Paper Body - 125 / Pack
546 Stock Available
- Paper-based alternative to foam plates
- Crisp, clean visual design for lightweight meals and snacks
- Microwavable, cut-resistant and soak-resistant
- Compact, low-stacking shape saves storage space
- Recyclable
Product Details
General Information
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Manufacturer Part Number | DBP09W |
| Manufacturer Website Address | http://www.gp.com |
| Brand Name | Dixie Basic® |
| Product Name | 8-1/2" Lightweight Paper Plates by GP Pro |
| Marketing Information | A paper-based alternative to foam, the Basic 8-1/2" plate is designed especially for lightweight meals and snacks and offers a crisp, clean visual appeal. Microwavable, cut-resistant, soak-resistant plates are built strong and stack better. Compact, low-stacking shape saves storage space vs. foam. Recyclable plates are not made with inks or dyes. |
| Packaged Quantity | 125 / Pack |
| Product Type | Table Ware |
Product Information
| Kitchenware Type | Plate |
| Kitchenware Details | 1 x Plate |
| Microwave Safe | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
| Diameter | 8.5" |
Miscellaneous
| Country of Origin | United States |
| Assembly Required | No |
Description
Dixie Basic® 8-1/2" Lightweight Paper Plates by GP Pro
People who bought this also bought
-
Product Code: ACC72525848 Stock Available
-
Product Code: BRTTN820178 Stock Available
-
Product Code: GJO00104303069 Stock Available
-
Product Code: GJO20005990 Stock Available
-
Product Code: GJO211201903 Stock Available
-
Product Code: GOJ912006CMRCT277 Stock Available
-
Product Code: OIC99852285 Stock Available
-
Product Code: OZKOZARKA VALUECurrently out of Stock
-
Product Code: POP8511Currently out of Stock
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: ACC72525848 Stock Available
-
Product Code: BRTTN820178 Stock Available
-
Product Code: GJO00104303069 Stock Available
-
Product Code: GJO20005990 Stock Available
-
Product Code: GJO211201903 Stock Available
-
Product Code: GOJ912006CMRCT277 Stock Available
-
Product Code: OIC99852285 Stock Available
-
Product Code: OZKOZARKA VALUECurrently out of Stock
-
Product Code: POP8511Currently out of Stock