- Simple, convenient addition to any office space
- Adjusts recline rate based on your weight using tilt-tension control
- Forward seat tilt to sit in a proper, ergonomic position while using a keyboard
- Reduces pressure on your knees with padded, waterfall seat
- Ratchet back adjusts relative to seat for personalized lumbar support
<
>
Eurotech 4x4 498SL Task Chair
Tuxedo Seat Color - Fabric Seat Material - Tuxedo Back Color - Fabric Back Material - 5-star Base - Expo Tuxedo - 1 Each
Product Code: EUT498SL35
Product Unit: Each
Currently out of Stock
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Chair/Seat Type: Task Chair
Seat Color: Tuxedo
Product Details
General Information
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Manufacturer Part Number | 498SLEXPTUX |
| Manufacturer Website Address | http://www.eurotechseating.com |
| Brand Name | Eurotech |
| Product Series | 4x4 |
| Product Model | 498SL |
| Product Name | 4x4 498SL Task Chair |
| Marketing Information | 4x4sl Task Chair with Seat Slider provides all-day comfort with its contoured cushions and ergonomic features. Tilt-tension control with tilt lock allows you to adjust the recline rate based on your weight. Center tilt with adjustable tension gives you the ability to rock. Back-angle adjustment sets the back angle for personalized comfort in a reclined position. Seat-height adjustment allows you to set the height to the desired position relative to the floor. Adjust seat depth relative to the back. Waterfall seat slopes to reduce pressure on the back of your knees for extra comfort. Forward seat tilt changes the angle of the seat to enable proper ergonomic posture while using a keyboard. Arm-height adjustment allows you to move the arms up or down for proper ergonomic positioning. Ratchet-back height adjustment allows the backrest to easily adjust relative to the seat for personalized lumbar region support and comfort. Fabric-upholstered chair adds comfort to any space. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair |
Product Information
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Back | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Color | Tuxedo |
| Seat Style | Waterfall |
| Seat Feature |
|
| Minimum Seat Height | 18" |
| Maximum Seat Height | 21.50" |
| Seat Width | 20" |
| Seat Depth | 19" |
| Seat Thickness | 3" |
| Back Material | Fabric |
| Back Color | Tuxedo |
| Back Height | 20" |
| Back Width | 19" |
| Back Thickness | 3" |
| Base Shape | 5-star |
| Number of Casters | 5 |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Ergonomic | Yes |
| Swivel | Yes |
| Lumbar Support | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Expo Tuxedo |
| Height | 43.5" |
| Width | 29.5" |
| Depth | 26" |
| Weight (Approximate) | 60 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Recycled Content | 60% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Country of Origin | Taiwan |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
Tuxedo Seat Color - Fabric Seat Material - Tuxedo Back Color - Fabric Back Material - 5-star Base - Expo Tuxedo - 1 Each
People who bought this also bought
-
Product Code: EUT498SL03Currently out of Stock
-
Product Code: EUT498SL42Currently out of Stock
-
Product Code: EUTELV2BLKFSBLKCurrently out of Stock
-
Product Code: EUTFLEXYCurrently out of Stock
-
Product Code: HONCMZ1ACU101 Stock Available
-
Product Code: HONI2L1AMLC19TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONI2L1AMLC67TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONI2L1AMLC98TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONNR12SAFC19DWCurrently out of Stock
-
Product Code: HONNR12SAMC10BTCurrently out of Stock
Alternative Products
-
Product Code: BSXVL581ES10T12 Stock Available
-
Product Code: BSXVL582ES10T2 Stock Available
-
Product Code: HONI2M2AMLC98TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONI2UL2AC10TK5 Stock Available
-
Product Code: HONIW103CU103 Stock Available
-
Product Code: HONSVM1ALC10TK5 Stock Available
-
Product Code: HONSVR1AILC10TK7 Stock Available
-
Product Code: HONSVU1ACLC10TKCurrently out of Stock
-
Product Code: HONSVU1ACLC90TKCurrently out of Stock