‹ Prev
Next ›
Genuine Joe 12 oz Hot/Cold Foam Cups
12 fl oz - White - Foam - Hot Drink, Cold Drink - 40/Pack - 25 / Carton
265 Stock Available
Non-Returnable
- Consistent temperature control for your favorite drinks
- Versatile - use for your hot and cold drinks
- Insulating material to keep hands comfortable - no sleeve required
- Lightweight for easy stocking in your beverage center
- Disposable for easy cleanup
Select Product Options
Volume Capacity: 12 fl oz
Packaged Quantity: 25 / Carton
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 58552 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 12 oz Hot/Cold Foam Cups |
| Marketing Information | Versatile foam cups feature a strong, one-piece construction that maintains beverages at their optimal temperature longer. That means these cups keep hot drinks hot and cold drinks cold. This durable material keeps hands comfortable on the outside so these cups don't require sleeves and double-cupping to drink your favorite beverage. That means you won't have to keep sleeves available in your beverage center and can keep your cups stocked better. Space-saving Styrofoam also holds carbonation better than paper alternatives. Rinse and use the sturdy cups for your second and third cups of coffee or tea. Cups are disposable so you can enjoy easy cleanup. Lightweight nature allows easy transport and easy stocking of your beverage center or reception area. Versatile lids for these cups fit multiple, Genuine Joe Styrofoam Cup sizes for space-saving storage. Lids (58555) can be used on 14 oz. and 16 oz. cups. The lids and other cup sizes are all sold separately. |
| Packaged Quantity | 25 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 40/Pack |
| Volume Capacity | 12 fl oz |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Height | 4.3" |
| Diameter | 3.7" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Genuine Joe 12 oz Hot/Cold Foam Cups
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BICGSM11RD3853 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP1097 Stock Available
-
Product Code: DRPDR PEPPER VALUECurrently out of Stock
-
Product Code: GOJ365912CT713 Stock Available
-
Product Code: MMM653AST144 Stock Available
-
Product Code: NLE12255034176 Stock Available
-
Product Code: RAC748287171 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: DXE5356CDCT59 Stock Available
-
Product Code: GJO1050140 Stock Available
-
Product Code: GJO11251CTCurrently out of Stock
-
Product Code: GJO19050CT7 Stock Available
-
Product Code: GJO58230CTCurrently out of Stock
-
Product Code: RFPC20016130 Stock Available
-
Product Code: RFPC2163752 Stock Available
-
Product Code: SCC16PX94 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CTCurrently out of Stock
-
Product Code: SCCP16RCurrently out of Stock
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BICGSM11RD3853 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP1097 Stock Available
-
Product Code: DRPDR PEPPER VALUECurrently out of Stock
-
Product Code: GOJ365912CT713 Stock Available
-
Product Code: MMM653AST144 Stock Available
-
Product Code: NLE12255034176 Stock Available
-
Product Code: RAC748287171 Stock Available