- Accufit sizing so bags fit perfectly into common cans with no excess plastic
- No falling completely into the container
- Prime resin resists tears and punctures
- Holds up to 55 lb.
<
>
Heritage AccuFit RePrime Can Liners
55 gal/55 lb Capacity - 53" Length x 40" Width x 0.90 mil (23 Micron) Thickness - Black - Resin - Can - 20/Roll - 5 / Carton
Product Code: HERH8053TKR01
Product Unit: CT100
21 Stock Available
Select Product Options:
Volume Capacity: 55 gal
Bag Size: 53" x 40"
Packaged Quantity: 5
People who bought this also bought
-
Product Code: DXEFH2071246 Stock Available
-
Product Code: DXEKH207702 Stock Available
-
Product Code: GPC16880781 Stock Available
-
Product Code: KCC01840957 Stock Available
-
Product Code: KCC177132503 Stock Available
-
Product Code: MMM7232F1426 Stock Available
-
Product Code: NES25485464 Stock Available
-
Product Code: NES351102764 Stock Available
-
Product Code: PFX615215ASST51 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Novolex |
| Manufacturer Part Number | H8053TK R01 |
| Manufacturer Website Address | http://www.novolex.com |
| Brand Name | Heritage |
| Product Line | AccuFit |
| Product Name | AccuFit RePrime Can Liners |
| Marketing Information | Can liners feature Accufit sizing so they fit perfectly into common cans with no excess plastic and no falling completely into the container. Each can liner holds up to 55 lb. or 55 gallons. Can liners are designed for use in Rubbermaid 55 gallon waste containers (2655). Premium-quality prime resin resists tears and punctures. Can liners include a natural, (nonpetroleum-based) reinforcement additive so less plastic goes into landfills. |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |
| Product Type | Trash Bag |
Product Information
| Volume Capacity | 55 gal |
| Weight Capacity | 55 lb |
| Quantity Per Container | 20/Roll |
| Bag Length | 53" |
| Bag Width | 40" |
| Bag Thickness | 0.90 mil (23 Micron) |
| Application/Usage | Can |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Resin |
Miscellaneous
| Compatibility | Rubbermaid 55 Gallon Waste Container (2655) |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
55 gal/55 lb Capacity - 53" Length x 40" Width x 0.90 mil (23 Micron) Thickness - Black - Resin - Can - 20/Roll - 5 / Carton