- For use with HP Color LaserJet Pro CP5220 Series
- HP ColorSphere toner delivers consistent, professional results
- Stay productive and avoid wasted time and supplies with this reliable Original HP toner cartridge
<
>
HP 307A (CE740A) Original Laser Toner Cartridge - Single Pack - Black - 1 Each
7000 Pages
Product Code: HEWCE740A
Product Unit: Each
11 Stock Available
Select Product Options:
Print Color: Black
People who bought this also bought
-
Product Code: HEWC6810A85 Stock Available
-
Product Code: HEWCE741A9 Stock Available
-
Product Code: HEWCE742A3 Stock Available
-
Product Code: HEWCE743A9 Stock Available
-
Product Code: HEWCN045AN130 Stock Available
-
Product Code: HEWCN046AN120 Stock Available
-
Product Code: HEWCN047AN66 Stock Available
-
Product Code: TOPAA20Currently out of Stock
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | CE740A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Model | 307A (CE740A) |
| Product Name | 307A (CE740A) Toner Cartridge |
| Marketing Information | Stay productive and avoid wasted time and supplies with this reliable Original HP toner cartridge. HP ColorSphere toner delivers consistent, professional results on marketing, financial, design and engineering documents. HP 307A cartridge is designed for use with HP Color LaserJet Pro CP5220 Series, including CP5225dn and CP5225n, and yields approximately 7,000 pages. |
| Product Condition | Original |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Packing | Single Pack |
| Product Type | Toner Cartridge |
Technical Information
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Black |
| Typical Print Yield | 7000 Pages |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 17% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Additional Warranty Information |
This HP product is warranted to be free from defects in materials and workmanship. |