‹ Prev
Next ›
HP 58A (CF258A) Original Standard Yield Laser Toner Cartridge - Black - 1 Each
3000 Pages
1526 Stock Available
- Compatible with HP LaserJet Pro M404
- Also works in LaserJet Pro MFP M428
- Delivers professional-quality results on a wide range of papers
- Exceptionally reliable
- Quick, easy installation
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | CF258A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Model | 58A (CF258A) |
| Product Name | 58A (CF258A) Toner Cartridge |
| Marketing Information | Toner cartridge delivers sharp detail and consistent gray scale for charts and graphs so you get business-quality results on a wide range of laser papers. Make an impact with professional-quality, black/white documents and crisp, black text. Keep printing costs low while maintaining productivity. HP toner cartridges deliver consistent, uninterrupted printing. Because cartridge is designed for exceptional reliability, you avoid wasted supplies and expensive delays. Replacement cartridge is quick and easy to install. Cartridge is designed for use with HP LaserJet Pro M404 and MFP M428. Cartridge yields approximately 3,000 pages. |
| Product Condition | Original |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Toner Cartridge |
Technical Information
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Black |
| Yield Type | Standard |
| Typical Print Yield | 3000 Pages |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | Yes |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Japan |
Warranty
| Additional Warranty Information |
HP's Premium Protection Warranty. This HP product is warranted to be free from defects in materials and workmanship. |
Description
HP 58A (CF258A) Original Standard Yield Laser Toner Cartridge - Black - 1 Each
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGG400H00Currently out of Stock
-
Product Code: BSN6564910482 Stock Available
-
Product Code: HEW3YM57AN528 Stock Available
-
Product Code: HEWCF289A484 Stock Available
-
Product Code: HEWW2021A673 Stock Available
-
Product Code: HEWW2110A721 Stock Available
-
Product Code: MMM653AU197 Stock Available
-
Product Code: POP8511Currently out of Stock
-
Product Code: SWI7405091 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AAGG400H00Currently out of Stock
-
Product Code: BSN6564910482 Stock Available
-
Product Code: HEW3YM57AN528 Stock Available
-
Product Code: HEWCF289A484 Stock Available
-
Product Code: HEWW2021A673 Stock Available
-
Product Code: HEWW2110A721 Stock Available
-
Product Code: MMM653AU197 Stock Available
-
Product Code: POP8511Currently out of Stock
-
Product Code: SWI7405091 Stock Available