‹ Prev
Next ›
HP 89A (CF289A) Original Standard Yield Laser Toner Cartridge - Black - 1 Each
5000 Pages
483 Stock Available
- Compatible with HP LaserJet Enterprise M507
- Also works in HP LaserJet Enterprise MFP M528 and Flow MFP M528
- Look professional on every page with high-quality printing
- Impressive results from first page to last
- Innovative anti-fraud technology to ensure authentic HP quality
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | CF289A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Model | 89A (CF289A) |
| Product Name | 89A (CF289A) Black Original LaserJet Toner Cartridge |
| Marketing Information | Toner cartridge delivers sharp detail and consistent gray scale for charts and graphs so you get business-quality results on a wide range of laser papers. Make an impact with professional-quality, black/white documents and crisp, black text. Keep printing costs low while maintaining productivity. HP toner cartridges deliver consistent, uninterrupted printing. Because cartridge is designed for exceptional reliability, you avoid wasted supplies and expensive delays. Replacement cartridge is quick and easy to install. Cartridge is designed for use with HP LaserJet Enterprise M507, MFP M528 and Flow MFP M528. Cartridge yields approximately 5,000 pages. |
| Product Condition | Original |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Toner Cartridge |
Technical Information
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Black |
| Yield Type | Standard |
| Typical Print Yield | 5000 Pages |
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 1.70 lb |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | Yes |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Japan |
Warranty
| Additional Warranty Information |
HP's Premium Protection Warranty. This HP product is warranted to be free from defects in materials and workmanship. |
Description
HP 89A (CF289A) Original Standard Yield Laser Toner Cartridge - Black - 1 Each
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE27178186 Stock Available
-
Product Code: HAM1033413098 Stock Available
-
Product Code: HEWCF258A1526 Stock Available
-
Product Code: HEWW2111A545 Stock Available
-
Product Code: HEWW2112A413 Stock Available
-
Product Code: MMMTP5854100229 Stock Available
-
Product Code: POP8511Currently out of Stock
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE27178186 Stock Available
-
Product Code: HAM1033413098 Stock Available
-
Product Code: HEWCF258A1526 Stock Available
-
Product Code: HEWW2111A545 Stock Available
-
Product Code: HEWW2112A413 Stock Available
-
Product Code: MMMTP5854100229 Stock Available
-
Product Code: POP8511Currently out of Stock