‹ Prev
Next ›
IRIS 28-quart Storage Box
External Dimensions: 24" Width x 16.3" Depth x 6" Height - 7 gal - Snap-in Lid Closure - Stackable - Plastic - Clear - For Clothes, Shoes - 1 Each
41 Stock Available
- Compact size slides easily under most beds to keep supplies out of view
- Snap-tight lid provides secure seal to keep contents safely contained
- Stackable construction reduces clutter in limited spaces
- Perfect for storing items throughout your home, office, classroom and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | IRIS USA, Inc |
| Manufacturer Part Number | 200420 |
| Manufacturer Website Address | http://www.irisusainc.com |
| Brand Name | IRIS |
| Product Model | CNL-28 |
| Product Name | 28-quart Storage Box |
| Marketing Information | Storage box features a low-lying design that fits conveniently under most beds to keep your supplies out of view. Snap-tight lid creates a secure closure to keep your contents safely contained. Stackable design helps maximize your storage space and reduce clutter in limited spaces. 28-quart storage box is perfect for all areas of the home, office, classroom or business. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Box |
| Volume Capacity | 7 gal |
| Closure Type | Snap-in Lid |
| Stackable | Yes |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Exterior Material | Plastic |
| Height | 6" |
| Width | 24" |
| Depth | 16.3" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
IRIS 28-quart Storage Box
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN3655217747 Stock Available
-
Product Code: BSN65369143 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911167 Stock Available
-
Product Code: EVEEN921333 Stock Available
-
Product Code: OIC990501380 Stock Available
-
Product Code: PGC35038CTCurrently out of Stock
-
Product Code: STX62464U05C18 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN3655217747 Stock Available
-
Product Code: BSN65369143 Stock Available
-
Product Code: EVEEN911167 Stock Available
-
Product Code: EVEEN921333 Stock Available
-
Product Code: OIC990501380 Stock Available
-
Product Code: PGC35038CTCurrently out of Stock
-
Product Code: STX62464U05C18 Stock Available