‹ Prev
Next ›
Lorell Mesh Back Drafting Stool
Real Red Seat Color - Mid Back - 5-star Base - Real Red - 1 Each
Ships in 6-10 Business Days
Currently out of Stock
Non-Returnable
- Breathable mesh back and upholstered, cushioned seat to enhance your comfort
- Padded arms adjust in height and width for just the right position
- Rest your feet on the chrome footring
- Functions: pneumatic seat-height adjustment, ratchet back-height adjustment and 360-degree swivel
- Equipped with smooth-rolling casters for easy mobility
Select Product Options
Chair/Seat Type: Drafting Chair
Product Details
General Information
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 4310002 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Mesh Back Drafting Stool |
| Marketing Information | Drafting stool offers a breathable mesh back and upholstered, cushioned seat to enhance your comfort. Padded arms adjust in height and width for a position that suits your needs. Rest your feet on the chrome footring. Functions include pneumatic seat-height adjustment, ratchet back-height adjustment and 360-degree swivel. Black, five-star nylon base is equipped with smooth-rolling casters for easy mobility. Weight capacity is 275 lb. Mid-back chair meets or exceeds BIFMA standards. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Sitting Stool |
Product Information
| Chair/Seat Type | Drafting Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Adjustable Arm | Yes |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Seat Color | Real Red |
| Seat Feature |
|
| Minimum Seat Height | 25.20" |
| Maximum Seat Height | 35.40" |
| Back Type | Mid Back |
| Back Style | Mesh |
| Base Shape | 5-star |
| Base Material | Nylon |
| Base Color | Black |
| Number of Casters | 5 |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Swivel | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Red |
| Product Color | Real Red |
| Height | 15" |
| Width | 27" |
| Depth | 25" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Country of Origin | Taiwan |
Description
Lorell Mesh Back Drafting Stool
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.