‹ Prev
Next ›
Officemate Binder Clip
Small - 2.8" Length x 1.7" Width - 0.37" Size Capacity - for Binder - Gray - 12 / Box
191 Stock Available
- Requires 30% less effort to open compared to standard binder clips
- Perfect for anyone with reduced finger strength
- Keeps notes and documents together and organized
- Small size to hold a stack of paper up to 3/8" thick
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99220 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Binder Clip |
| Marketing Information | Effortless Binder Clips feature all the advantages of standard binder clips while requiring 30 percent less effort to open. They are perfect for anyone with reduced finger strength who have difficulty opening standard clips. Binder clips are ideal for keeping notes and documents organized. Small size holds a stack of paper up to 3/8" thick. |
| Packaged Quantity | 12 / Box |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Size Standard | Small |
| Size Capacity | 0.37" |
| Application/Usage | Binder |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 0.9" |
| Width | 1.7" |
| Length | 2.8" |
| Weight (Approximate) | 1.44 oz |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Description
Officemate Binder Clip
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN26741PK228 Stock Available
-
Product Code: BSN6536430759 Stock Available
-
Product Code: PENK437A116 Stock Available
-
Product Code: PGC214595896 Stock Available
-
Product Code: PIL310201461 Stock Available
-
Product Code: SAN2700996 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B1858 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN03159247 Stock Available
-
Product Code: BSN36551CT211 Stock Available
-
Product Code: BSN36552BD1773 Stock Available
-
Product Code: BSN65360119 Stock Available
-
Product Code: BSN65361561 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX2562 Stock Available
-
Product Code: BSN653661712 Stock Available
-
Product Code: BSN65369143 Stock Available
-
Product Code: OIC3102212 Stock Available
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN26741PK228 Stock Available
-
Product Code: BSN6536430759 Stock Available
-
Product Code: PENK437A116 Stock Available
-
Product Code: PGC214595896 Stock Available
-
Product Code: PIL310201461 Stock Available
-
Product Code: SAN2700996 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B1858 Stock Available