‹ Prev
Next ›
Officemate Binder Clip
Medium - 4.8" Length x 2.4" Width - 0.63" Size Capacity - for Binder - Gray - 12 / Box
197 Stock Available
- Requires 30% less effort to open compared to standard binder clips
- Perfect for anyone with reduced finger strength
- Keeps notes and documents together and organized
- Medium size to hold a stack of paper up to 5/8" thick
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99250 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Name | Binder Clip |
| Marketing Information | Effortless Binder Clips feature all the advantages of standard binder clips while requiring 30 percent less effort to open. They are perfect for anyone with reduced finger strength who have difficulty opening standard clips. Binder clips are ideal for keeping notes and documents organized. Medium size holds a stack of paper up to 5/8" thick. |
| Packaged Quantity | 12 / Box |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Size Standard | Medium |
| Size Capacity | 0.63" |
| Application/Usage | Binder |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 1.4" |
| Width | 2.4" |
| Length | 4.8" |
| Weight (Approximate) | 4.16 oz |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Description
Officemate Binder Clip
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN6536430942 Stock Available
-
Compatible with Flavia Creation 300, Flavia Creation 600 - Original Flavor - 1 Serving - 72 / CartonProduct Code: LAV4800221 Stock Available
-
Product Code: MMM6549YW748 Stock Available
-
Product Code: OIC99200163 Stock Available
-
Product Code: PIL310201529 Stock Available
-
Product Code: SAN382011480 Stock Available
-
Product Code: SAN86603B167 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BSN03159254 Stock Available
-
Product Code: BSN36551CT208 Stock Available
-
Product Code: BSN36552BD1791 Stock Available
-
Product Code: BSN65360123 Stock Available
-
Product Code: BSN65361564 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX2577 Stock Available
-
Product Code: BSN653661731 Stock Available
-
Product Code: BSN65369153 Stock Available
-
Product Code: OIC3102213 Stock Available
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN6536430942 Stock Available
-
Compatible with Flavia Creation 300, Flavia Creation 600 - Original Flavor - 1 Serving - 72 / CartonProduct Code: LAV4800221 Stock Available
-
Product Code: MMM6549YW748 Stock Available
-
Product Code: OIC99200163 Stock Available
-
Product Code: PIL310201529 Stock Available
-
Product Code: SAN382011480 Stock Available
-
Product Code: SAN86603B167 Stock Available