- Holds 85 sheets in fasteners and 25 sheets in each pocket
- Inside front pockets have convenient business card holders
- Metal fasteners hold 3-hole punched paper
- Leatherette embossed paper; Green
- Sheet size: 8.50" Width x 11" Length; Packaged quantity: 25 / Box
<
>
Oxford Letter Recycled Pocket Folder with Fastener
8 1/2" x 11" - 135 Sheets Capacity - 3 x Prong Fastener - 1/2" for Folder - 2 Inside Front & Back Pocket - Leatherette, Fiber - Green - Tear Resistant, Durable, Punched, Textured, Die-cut, Business Card Holder, Acid-free - 10% Recycled - 25 / Box
Product Code: OXF57703
Product Unit: BX25
Currently out of Stock
Select Product Options:
Color: Green
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 57703 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Oxford |
| Product Name | Twin Pocket Folder with Fasteners, Green |
| Marketing Information |
Oxford® Twin Pocket Folders store up to 135 sheets of letter-sized paper. The built-in, 2-prong metal fasteners prevent important papers from falling out. Textured light green covers. Die-cut business card holder on inside pocket. Paper made from 10% recycled fiber with 10% post consumer fiber. Letter size. 25 Per box. |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
| Product Type | Pocket Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Capacity | 135 Sheets |
| Fastener | Yes |
| Number of Fasteners | 3 |
| Fastener Type | Prong |
| Fastener Location | Double-sided |
| Fastener Capacity | 1/2" |
| Fastener Material | Metal |
| Total Number of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Inside Front & Back |
| Accessibility | Book Fold |
| Business Card Holder | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Green |
| Product Material |
|
| Height | 12" |
| Width | 9 7/8" |
| Depth | 2 3/8" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Description
8 1/2" x 11" - 135 Sheets Capacity - 3 x Prong Fastener - 1/2" for Folder - 2 Inside Front & Back Pocket - Leatherette, Fiber - Green - Tear Resistant, Durable, Punched, Textured, Die-cut, Business Card Holder, Acid-free - 10% Recycled - 25 / Box
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.