‹ Prev
Next ›
Quality Park 6 x 9 Catalog Mailing Envelopes with Redi-Strip® Self-Seal Closure
Catalog - 6" Width x 9" Length - 28 lb - Peel & Seal - Kraft - 100 / Box
33 Stock Available
- 6" x 9" design to fit greeting cards or small mail
- Redi-Strip seals tight to keep contents safe - just pull and press without using moisture for a clean, instant seal
- Compatible with inkjet printers and perfect for use with address labels; not recommended for laser printers
- Opaque, heavyweight, 28 lb. paper to protect private contents
- Small, economical size for pictures, small papers, invites and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 44162 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Line | Redi-Strip |
| Product Name | 6 x 9 Catalog Mailing Envelopes with Redi-Strip® Self-Seal Closure |
| Marketing Information | 6" x 9" catalog mailing envelopes feature a quick, easy, Redi-Strip closure. Just peel and press for a strong, durable seal. Redi-Strip envelopes are the answer for concerns about surface germs in the workplace. Stay safe and save time with every mailing. Peelable strip protects the adhesive from dust to last longer in storage. Self-seal envelopes are compatible with inkjet printers but are not recommended for laser printers. Heavyweight, 28 lb. Kraft paper is opaque and durable. Center seam adds strength to handle heavy contents. Small envelopes are perfect for unfolded, half-sheet papers or larger, folded documents. Classic, open-end construction makes a perfect, economical envelope for 6" x 8" greeting cards. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Width | 6" |
| Mailer/Envelope Length | 9" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Quality Park 6 x 9 Catalog Mailing Envelopes with Redi-Strip® Self-Seal Closure
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE74401203 Stock Available
-
Product Code: AVT9712672 Stock Available
-
Product Code: BSN0446893 Stock Available
-
Product Code: BSN329544003 Stock Available
-
Product Code: GJO240851289 Stock Available
-
Product Code: ITA60032Currently out of Stock
-
Product Code: OIC9290225 Stock Available
-
Product Code: SWI405012652 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BSN0442413 Stock Available
-
Product Code: BSN0442628 Stock Available
-
Product Code: QUA3775535 Stock Available
-
Product Code: QUA3778716 Stock Available
-
Product Code: QUA377905 Stock Available
-
Product Code: QUA3779711 Stock Available
-
Product Code: QUA4346832 Stock Available
-
Product Code: QUA544167 Stock Available
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE74401203 Stock Available
-
Product Code: AVT9712672 Stock Available
-
Product Code: BSN0446893 Stock Available
-
Product Code: BSN329544003 Stock Available
-
Product Code: GJO240851289 Stock Available
-
Product Code: ITA60032Currently out of Stock
-
Product Code: OIC9290225 Stock Available
-
Product Code: SWI405012652 Stock Available