‹ Prev
Next ›
Quality Park 6 x 9 Clasp Envelopes with Deeply Gummed Flaps
Clasp - #55 - 6" Width x 9" Length - 28 lb - Gummed - Kraft - Kraft - 100 / Box
147 Stock Available
- Double-prong, metal clasp and reinforced eyelets for durability and repeated use; perfect for home, office, school, interoffice or mailing
- Made from heavyweight, 28 lb. brown Kraft stock for extra protection during mailing, handling and storage
- Moisture-activated seal with deep gumming on the flap to create a permanent seal
- 6" x 9" size is perfect for mailing small or folded, standard-size documents
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 37855 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | 6 x 9 Clasp Envelopes with Deeply Gummed Flaps |
| Marketing Information | 6" x 9" clasp envelopes are great for storing or mailing documents. Whatever your home or office needs are, clasp envelopes make staying organized easier. They are perfect for projects, filing and mailing. Double-prong clasp and reinforced eyelet are durable enough for repeated use. 28 lb. brown Kraft stock is great for extensive handling and mailing. Contents are protected during use to give you assurance they arrive unharmed. 6" x 9" size is perfect for small documents that need to remain unfolded. Heavy gumming keeps envelopes securely and permanently sealed when needed. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Clasp |
| Mailer/Envelope Classification | #55 |
| Mailer/Envelope Width | 6" |
| Mailer/Envelope Length | 9" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Seam | Reinforced |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Indonesia |
Description
Quality Park 6 x 9 Clasp Envelopes with Deeply Gummed Flaps
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN26742261 Stock Available
-
Product Code: DRPDIET GINGERALECurrently out of Stock
-
Product Code: GJO75627332 Stock Available
-
Product Code: ITA36182289 Stock Available
-
Product Code: ITA361851824 Stock Available
-
Product Code: RAYALAA24PPJ202 Stock Available
-
Product Code: TOM68620948 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BSN0442413 Stock Available
-
Product Code: BSN0442628 Stock Available
-
Product Code: QUA3778716 Stock Available
-
Product Code: QUA377905 Stock Available
-
Product Code: QUA3779711 Stock Available
-
Product Code: QUA4346832 Stock Available
-
Product Code: QUA544167 Stock Available
-
Product Code: QUA93334Currently out of Stock
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN26742261 Stock Available
-
Product Code: DRPDIET GINGERALECurrently out of Stock
-
Product Code: GJO75627332 Stock Available
-
Product Code: ITA36182289 Stock Available
-
Product Code: ITA361851824 Stock Available
-
Product Code: RAYALAA24PPJ202 Stock Available
-
Product Code: TOM68620948 Stock Available