‹ Prev
Next ›
Quality Park 6-1/2 x 9-1/2 Clasp Envelopes ith Deeply Gummed Flaps
Clasp - #63 - 6 1/2" Width x 9 1/2" Length - 28 lb - Gummed - Kraft - Kraft - 100 / Box
20 Stock Available
- Double-prong, metal clasp and reinforced eyelets for durability and repeated use; perfect for home, office, school, interoffice or mailing
- Made from heavyweight, 28 lb. brown Kraft stock for extra protection during mailing, handling and storage
- Moisture-activated seal with deep gumming on the flap to create a permanent seal
- 6-1/2" x 9-1/2" size is perfect for mailing and storing small, flat documents to avoid creases from folding
Product Details
General Information
| Manufacturer | Quality Park Products |
| Manufacturer Part Number | 37863 |
| Manufacturer Website Address | http://www.qualitypark.com |
| Brand Name | Quality Park |
| Product Name | 6-1/2 x 9-1/2 Clasp Envelopes ith Deeply Gummed Flaps |
| Marketing Information | 6-1/2" x 9-1/2" clasp envelopes feature a deeply gummed flap to store or mail documents. Whatever your home or office needs are, clasp envelopes make staying organized easier. They're perfect for projects, filing and mailing. Double-prong clasp and reinforced eyelet are durable enough for repeated use. 28 lb. brown Kraft stock is great for extensive handling and mailing. Contents are protected during use to give you assurance they arrive unharmed. 6-1/2" x 9-1/2" size is ideal for smaller documents that need to remain unfolded. Heavy gumming keeps envelopes securely and permanently sealed when needed. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Clasp |
| Mailer/Envelope Classification | #63 |
| Mailer/Envelope Width | 6 1/2" |
| Mailer/Envelope Length | 9 1/2" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Gummed |
| Seam | Reinforced |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Quality Park 6-1/2 x 9-1/2 Clasp Envelopes ith Deeply Gummed Flaps
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE05705879 Stock Available
-
Product Code: AVE057101785 Stock Available
-
Product Code: AVE05725663 Stock Available
-
Product Code: AVE05730211 Stock Available
-
Product Code: AVE98089168 Stock Available
-
Product Code: BSN6565011285 Stock Available
-
Product Code: RAYALAAA24PPJ180 Stock Available
-
Product Code: SEL1018583 Stock Available
-
Product Code: SWI35450560 Stock Available
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: BSN0442413 Stock Available
-
Product Code: BSN0442628 Stock Available
-
Product Code: QUA3778716 Stock Available
-
Product Code: QUA377905 Stock Available
-
Product Code: QUA3779711 Stock Available
-
Product Code: QUA54300Currently out of Stock
-
Product Code: QUA544167 Stock Available
-
Product Code: QUA93334Currently out of Stock
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE05705879 Stock Available
-
Product Code: AVE057101785 Stock Available
-
Product Code: AVE05725663 Stock Available
-
Product Code: AVE05730211 Stock Available
-
Product Code: AVE98089168 Stock Available
-
Product Code: BSN6565011285 Stock Available
-
Product Code: RAYALAAA24PPJ180 Stock Available
-
Product Code: SEL1018583 Stock Available
-
Product Code: SWI35450560 Stock Available