‹ Prev
Next ›
Rubbermaid Commercial Large Recycling Wastebasket
10.30 gal Capacity - Rectangular - Sturdy - 19.9" Height x 11" Width x 15.3" Depth - Plastic - Blue - 1 Each
470 Stock Available
- Promotes paper recycling
- Clearly indicates purpose with chasing arrows, recycling logo
- Makes it easy to separate waste paper
- Exceeds EPA guidelines with post-consumer recycled resin
Product Details
General Information
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | 295773BLUE |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Name | Large Recycling Wastebasket |
| Marketing Information | Designed to be used in systems with existing office containers and accessories, this deskside recycling container offers an easy, effective way to recycle paper. It is ideal for gathering paper for recycling. One side is marked with the chasing arrows, recycling logo. Sturdy plastic contains post-consumer recycled resin (PCR) exceeding EPA guidelines. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Recycling Container |
Product Information
| Capacity | 10.30 gal |
| Shape | Rectangular |
| Features | Sturdy |
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Plastic |
| Height | 19.9" |
| Width | 11" |
| Depth | 15.3" |
| Length | 15.2" |
| Weight (Approximate) | 30.86 lb |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 20% |
| Post-consumer-waste% | 20% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Rubbermaid Commercial Large Recycling Wastebasket
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE08887569 Stock Available
-
Product Code: ITA3331358 Stock Available
-
Product Code: PAP1951254152 Stock Available
-
Product Code: PAP1951719A40 Stock Available
-
Product Code: SAN1754464120 Stock Available
-
Product Code: SPR021601600 Stock Available
-
Product Code: SPR41925Currently out of Stock
-
Product Code: UBC192763126 Stock Available
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE08887569 Stock Available
-
Product Code: ITA3331358 Stock Available
-
Product Code: PAP1951254152 Stock Available
-
Product Code: PAP1951719A40 Stock Available
-
Product Code: SAN1754464120 Stock Available
-
Product Code: SPR021601600 Stock Available
-
Product Code: SPR41925Currently out of Stock
-
Product Code: UBC192763126 Stock Available