- Pre-labeled exterior allows fast, convenient use
- Waterproof to help keep contents safe
- Self-adhesive quickly seals your package for convenient use
- Strong adhesive bonds tightly to keep contained items secure
<
>
Sparco Pre-labeled Packing Slip Envelope
Packing List - 7" Width x 5 1/2" Length - 70 g/m² - Self-adhesive Seal - White - Paper, Low Density Polyethylene (LDPE) - 1000 / Box
Product Code: SPR41925
Product Unit: BX1000
Currently out of Stock
People who bought this also bought
-
Product Code: ITA3331379 Stock Available
-
Product Code: MMM8103412963833 Stock Available
-
Product Code: PAP1951254119 Stock Available
-
Product Code: PAP1951719A51 Stock Available
-
Product Code: RCP295773BLUE11 Stock Available
-
Product Code: SPR021601709 Stock Available
-
Product Code: TOM68666120 Stock Available
-
Product Code: UBC192763149 Stock Available
-
Product Code: UBC192770132 Stock Available
Product Details
General Information
| Manufacturer | Sparco Products |
| Manufacturer Part Number | 41925 |
| Brand Name | Sparco |
| Product Name | Pre-labeled Packing Slip Envelope |
| Marketing Information | Pre-labeled envelope features a waterproof design to ensure your package is secure. Top is printed with "Packing List Enclosed." Self-adhesive offers a quick, easy way to seal your package. Top layer is made of an LDPE 30 micron adhesive. Adhesive measures 25 gsm hot melt, and the release paper measures 70 gsm. |
| Packaged Quantity | 1000 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Packing List |
| Mailer/Envelope Width | 7" |
| Mailer/Envelope Length | 5 1/2" |
| Grammage | 70 g/m² |
| Closure Type | Self-adhesive Seal |
| Print/Message | PACKING LIST ENCLOSED |
| Features | Water Proof |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material |
|
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Packing List - 7" Width x 5 1/2" Length - 70 g/m² - Self-adhesive Seal - White - Paper, Low Density Polyethylene (LDPE) - 1000 / Box
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.