‹ Prev
Next ›
Scotch-Brite StayFresh Sponges
5.8" Height x 4.6" Width x 4.6" Depth - 4/Pack - 10 / Carton - Cellulose - Assorted
78 Stock Available
- Use for washing dishes, wiping up spills and cleaning household appliances
- Also great for getting into tight corners
- 3M's StayFresh Antimicrobial Technology to help resist bacterial odors within the sponge
- Highly absorbent and durable sponge in fresh, vibrant colors
- Recommended surfaces: bath, countertops, glasses and nonstick cookware
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 7274FDCT |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch-Brite |
| Product Line | O-Cel-O |
| Product Name | StayFresh Sponges |
| Marketing Information | Handy sponges are great for washing dishes, wiping up small counter spills and cleaning household appliances. The flexible design lets you get into tight corners. 3M's StayFresh Antimicrobial Technology helps resist bacterial odors within the sponge through hundreds of uses. Highly absorbent, durable sponges come in fresh, vibrant colors. |
| Packaged Quantity | 10 / Carton |
| Product Type | Sponge |
Product Information
| Quantity Per Container | 4/Pack |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Assorted Colors |
| Product Color | Assorted |
| Product Material | Cellulose |
| Height | 5.8" |
| Width | 4.6" |
| Depth | 4.6" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Scotch-Brite StayFresh Sponges
People who bought this also bought
-
Product Code: CPC144678986 Stock Available
-
Product Code: DXEFH2071206 Stock Available
-
Product Code: HEWCF226A845 Stock Available
-
Product Code: PENBLN77V984 Stock Available
-
Product Code: PENLRN7ABX339 Stock Available
-
Product Code: PGC10124Currently out of Stock
-
Product Code: RAC748287171 Stock Available
-
Product Code: RAYALAAA24PPJ168 Stock Available
-
Product Code: RAYALD12PPJ54 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: CPC144678986 Stock Available
-
Product Code: DXEFH2071206 Stock Available
-
Product Code: HEWCF226A845 Stock Available
-
Product Code: PENBLN77V984 Stock Available
-
Product Code: PENLRN7ABX339 Stock Available
-
Product Code: PGC10124Currently out of Stock
-
Product Code: RAC748287171 Stock Available
-
Product Code: RAYALAAA24PPJ168 Stock Available
-
Product Code: RAYALD12PPJ54 Stock Available