‹ Prev
Next ›
Smead Letter Recycled Hanging Folder
8 1/2" x 11" - 3 1/2" Expansion - 11 pt. - Standard Green - 30% Recycled - 10 / Box
Currently out of Stock
- Holds large amounts of paperwork and bulky documents
- Closed sides keep papers secure
- 3-1/2" expansion
- Holds up to 400 sheets
- Standard green
Select Product Options
Sheet Standard: Letter
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 64220 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | Expanding Hanging Pocket |
| Marketing Information | Hanging file pockets are designed to store large amounts of paperwork on a single subject that needs to be frequently removed from file drawers. Sturdy sides and bottoms expand to hold up to 3-1/2" of material and keep papers from falling out when files are being transported. Front panel is scored for easy access. Hanging file pockets offer full-height gussets to safeguard contents and coated rod tips. Inside panels slotted front and back to accept tabs. Tabs are not included. |
| Packaged Quantity | 10 / Box |
| Product Type | Hanging Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 3 1/2" |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Accessibility | Top Load |
Physical Characteristics
| Color | Standard Green |
| Weight (Approximate) | 4.99 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |
Description
Smead Letter Recycled Hanging Folder
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.