‹ Prev
Next ›
Smead Straight Tab Cut Letter Recycled File Jacket
8 1/2" x 11" - 1 1/2" Expansion - 11 pt. - 2 Plys - Manila - Reinforced, Slip Resistant - 10% Recycled - 50 / Box
33 Stock Available
- Great for taking files out of the office
- Closed sides keep papers secure
- Reinforced tab for added durability
- 11 point manila stock for everyday use
- Expands 1-1/2" for greater storage capacity
Select Product Options
Sheet Standard: Letter
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 75540 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | File Jackets |
| Marketing Information | Manila file jackets feature full-height gussets to keep materials from slipping out. The 1/2" high, two-ply reinforced, straight-cut tab and thumb-cut design allow easy access. Letter-size file jackets expand 1-1/2" and are made of 11 point stock. |
| Packaged Quantity | 50 / Box |
| Product Type | File Jacket |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 1 1/2" |
| Tab Cut | Straight |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Number of Plys | 2 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Manila |
| Height | 9 1/2" |
| Width | 11 3/4" |
| Weight (Approximate) | 1.76 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Description
Smead Straight Tab Cut Letter Recycled File Jacket
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.