‹ Prev
Next ›
Stout Recycled Content Trash Bags
33 gal/55 lb Capacity - 40" Length x 33" Width x 1.30 mil (33 Micron) Thickness - Brown - Plastic, Resin - Home, Office, Industrial - Recycled - 100 / Carton
26 Stock Available
- Eco-friendly design is manufactured from recycled resins
- Extra heavy-duty construction features 20 to 30 gallon capacity
- 1.3mm gauge material holds up to 55 lb.
- Perfect for home, office and industrial use
Select Product Options
Volume Capacity: 33 gal
Bag Size: 40" x 33"
Product Details
General Information
| Manufacturer | STOUT industrial and commercial grade Products |
| Manufacturer Part Number | T3340B13 |
| Manufacturer Website Address | http://www.stoutus.com |
| Brand Name | Stout |
| Product Name | Recycled Content Trash Bags |
| Marketing Information | Trash bags are manufactured from recycled resins for an environmentally friendly way to dispose of your trash. Durable design stands up to the heavy workloads while minimizing the input of resins into your waste system. Bags are perfect for home, office and industrial use. |
| Packaged Quantity | 100 / Carton |
| Product Type | Trash Bag |
Product Information
| Volume Capacity | 33 gal |
| Weight Capacity | 55 lb |
| Bag Length | 40" |
| Bag Width | 33" |
| Bag Thickness | 1.30 mil (33 Micron) |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown |
| Product Material |
|
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Stout Recycled Content Trash Bags
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: CDC3320011538218 Stock Available
-
Product Code: DXE5342CDSBP272 Stock Available
-
Product Code: DXEUX7WSCT197 Stock Available
-
Product Code: GJO39506Currently out of Stock
-
Product Code: GOJ190502CT111 Stock Available
-
Product Code: KCC070062384 Stock Available
-
Product Code: KCC257021228 Stock Available
-
Product Code: OFX00020CT181 Stock Available
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: CDC3320011538218 Stock Available
-
Product Code: DXE5342CDSBP272 Stock Available
-
Product Code: DXEUX7WSCT197 Stock Available
-
Product Code: GJO39506Currently out of Stock
-
Product Code: GOJ190502CT111 Stock Available
-
Product Code: KCC070062384 Stock Available
-
Product Code: KCC257021228 Stock Available
-
Product Code: OFX00020CT181 Stock Available