‹ Prev
Next ›
Allsop ComfortFoam Memory Foam Mouse Pad with Wrist Rest
1" Height x 9" Width x 10" Depth - Black - Memory Foam - Stress Resistant - Mouse - 1 Each
25 Stock Available
- No-nonsense design that won't clash with your office furniture
- Maximizes efficient desk space with a round mousing area
- Helps prevent repetitive stress disorders
- Ensures precise mousing and improves cursor response
Product Details
General Information
| Manufacturer | Allsop, Inc |
| Manufacturer Part Number | 30203 |
| Manufacturer Website Address | http://www.allsop.com |
| Brand Name | Allsop |
| Product Line | ComfortFoam |
| Product Name | ComfortFoam Memory Foam Mouse Pad with Wrist Rest |
| Marketing Information | ComfortFoam Mouse Pad with Wrist Rest is designed with a raised wrist rest and a large, round mousing area. Multiple layers of memory foam maximize air circulation, conformity and wrist support. Wrist rest ensures your hand and wrist are in a more natural position while using your mouse. Memory foam conforms and adjusts to the contours of your wrist to relieve stress on pressure points. It retains body heat to improve blood circulation. Nonskid backing prevents the mouse pad from sliding during use. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Mouse Pad |
Product Information
| Features |
|
| Durability | Stress Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Memory Foam |
| Height | 1" |
| Width | 9" |
| Depth | 10" |
| Diameter | 9" |
Miscellaneous
| Application/Usage | Mouse |
| Additional Information |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
Warranty
| Limited Warranty | 90 Day |
Description
Allsop ComfortFoam Memory Foam Mouse Pad with Wrist Rest
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: AVT75473Currently out of Stock
-
Product Code: AVTCPAL54 Stock Available
-
Product Code: COS032960123 Stock Available
-
Product Code: DURPC1500BKD418 Stock Available
-
Product Code: ITA36184357 Stock Available
-
Product Code: MMMDP1000RF6119 Stock Available
-
Product Code: PENAX7PC12M61 Stock Available
-
Product Code: PFX4052314 Stock Available
-
Product Code: SAN1754463163 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: AVT75473Currently out of Stock
-
Product Code: AVTCPAL54 Stock Available
-
Product Code: COS032960123 Stock Available
-
Product Code: DURPC1500BKD418 Stock Available
-
Product Code: ITA36184357 Stock Available
-
Product Code: MMMDP1000RF6119 Stock Available
-
Product Code: PENAX7PC12M61 Stock Available
-
Product Code: PFX4052314 Stock Available
-
Product Code: SAN1754463163 Stock Available