‹ Prev
Next ›
Scotch Sure Start Packaging Tape
22.20 yd Length x 1.88" Width x 2.6 mil Thickness - 1 1/2" Core - Clear - Synthetic Rubber Resin - 6 / Pack
119 Stock Available
- Smooth, quiet unwind; perfect for office settings
- Great choice for your packaging tape needs; easy-to-start roll unwinds smoothly
- Fits DP-1000 Easy-Grip Packaging Tape Dispenser
- Meets USPS and courier regulations for standard packages
- Sticks securely to a variety of surfaces
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | DP-1000RF6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Scotch |
| Product Line | Sure Start |
| Product Series | 3450 |
| Product Name | Sure Start Packaging Tape |
| Marketing Information | Tape refill is designed for use with 3M Scotch Easy-Grip Packaging Tape Dispensers and the refillable dispensers for Scotch Shipping Packaging Tape (145 and 1456). Refill offers strong adhesive to seal packages securely. It is ideal for mailing, moving and package sealing. |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |
| Product Type | Packaging Tape |
Product Information
| Tape Width | 1.88" |
| Tape Length | 22.20 yd |
| Tape Thickness | 2.6 mil |
| Core Diameter | 1 1/2" |
| Strength Type | Tensile |
| Tape Strength | 42lb/in |
| Dispenser Included | No |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Synthetic Rubber Resin |
Miscellaneous
| Additional Information |
Compatible with Scotch Handheld Tape Dispenser |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Scotch Sure Start Packaging Tape
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: ASP3020323 Stock Available
-
Product Code: AVT75473Currently out of Stock
-
Product Code: AVTCPAL53 Stock Available
-
Product Code: COS032960121 Stock Available
-
Product Code: ITA36184342 Stock Available
-
Product Code: PFX4052312 Stock Available
-
Product Code: SAN1754463162 Stock Available
-
Product Code: SAN175446839 Stock Available
-
Product Code: SWI74017261 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: ASP3020323 Stock Available
-
Product Code: AVT75473Currently out of Stock
-
Product Code: AVTCPAL53 Stock Available
-
Product Code: COS032960121 Stock Available
-
Product Code: ITA36184342 Stock Available
-
Product Code: PFX4052312 Stock Available
-
Product Code: SAN1754463162 Stock Available
-
Product Code: SAN175446839 Stock Available
-
Product Code: SWI74017261 Stock Available