‹ Prev
Next ›
Pendaflex 1/3 Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder
8 1/2" x 11" - 150 Sheets Capacity - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 11 pt. - Fluorescent Pink, Fluorescent Orange, Fluorescent Green, Fluorescent Yellow - Sturdy - 10% Recycled - 24 / Pack
14 Stock Available
- Bright color helps you quickly find the folder you need
- Tabs are positioned in 3 different locations to let labels remain visible
- Assorted fluorescent colors are perfect for color-coding
- Sturdy, 11 point paper stock holds and organizes up to 150 sheets of paper
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 40523 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Pendaflex |
| Product Name | Glow File Folder |
| Marketing Information | Bright file folders help you quickly find the folder you need in any filing system. Tabs are positioned in three different locations to let your labels stay visible when filed. Assorted fluorescent colors are perfect for color-coding important documents and files. Sturdy, 11 point paper stock holds and organizes up to 150 sheets of paper. |
| Packaged Quantity | 24 / Pack |
| Product Type | Top Tab File Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Features | Sturdy |
Physical Characteristics
| Color |
|
| Height | 8 7/16" |
| Width | 12 3/8" |
| Length | 10 7/16" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Pendaflex 1/3 Tab Cut Letter Recycled Top Tab File Folder
People who bought this also bought
-
Product Code: ASP3020325 Stock Available
-
Product Code: AVT75473Currently out of Stock
-
Product Code: AVTCPAL54 Stock Available
-
Product Code: COS032960121 Stock Available
-
Product Code: ITA36184342 Stock Available
-
Product Code: MMMDP1000RF6119 Stock Available
-
Product Code: SAN1754463162 Stock Available
-
Product Code: SAN175446839 Stock Available
-
Product Code: SWI74017264 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: ASP3020325 Stock Available
-
Product Code: AVT75473Currently out of Stock
-
Product Code: AVTCPAL54 Stock Available
-
Product Code: COS032960121 Stock Available
-
Product Code: ITA36184342 Stock Available
-
Product Code: MMMDP1000RF6119 Stock Available
-
Product Code: SAN1754463162 Stock Available
-
Product Code: SAN175446839 Stock Available
-
Product Code: SWI74017264 Stock Available