‹ Prev
Next ›
uniball™ Onyx Rollerball Pens
Blue Ink - 1 Dozen
36 Stock Available
- Produces neat, precise strokes for intricate writing without smudging or smearing
- Micro point to deliver artistic touch, easy embellishments and silky-smooth glide of a fountain pen
- Eco-conscious - made from post-consumer recycled material
- Innovative, uni Super Ink to protect against water, fading and fraud
- Acid-free, archival-quality ink useful for important, long-lasting documents
Product Details
General Information
| Manufacturer | uni-ball Corporation |
| Manufacturer Part Number | 60041 |
| Manufacturer Website Address | http://www.uniballco.com |
| Brand Name | uniball™ |
| Product Line | Onyx |
| Product Name | Onyx Rollerball Pens |
| Marketing Information | Stock your office, home or classroom with Onyx Rollerball Stick Pens from uniball featuring a strong, long lasting 0.5mm micro tip. This rollerball pen delivers the silky-smooth glide of a fountain pen without smudging for effortless writing. Micro point pens produce neat and precise lines for intricate writing, making it easy to create super fine details in your drawings and diagrams. Capped roller pens are useful for a variety of tasks from note taking to signing checks and legal documents to uniquely embellishing fun and creative writing projects. Innovative uni Super Ink technology forms a strong bond with the paper, protecting from water, fading and fraud. A great economic and environmental choice as this super sleek micro point roller pen is made from 73% post-consumer recycled material. |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Product Type | Rollerball Pen |
Product Information
| Pen Point | 0.5 mm Micro |
| Ink Color | Blue |
| Refillable | No |
| Retractable | No |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 5.70" |
| Width | 3" |
| Length | 1" |
| Weight (Approximate) | 4.96 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 80% |
| Post-consumer-waste% | 80% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Japan |
Description
uniball™ Onyx Rollerball Pens
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN375014567 Stock Available
-
Product Code: GJO561002344 Stock Available
-
Product Code: HEWN9J89AN137 Stock Available
-
Product Code: POP8511Currently out of Stock
-
Product Code: RAC046751478 Stock Available
-
Product Code: UBC6004084 Stock Available
-
Product Code: UBC6010646 Stock Available
-
Product Code: UBC6012643 Stock Available
-
Product Code: UBC6013445 Stock Available
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: BSN375014567 Stock Available
-
Product Code: GJO561002344 Stock Available
-
Product Code: HEWN9J89AN137 Stock Available
-
Product Code: POP8511Currently out of Stock
-
Product Code: RAC046751478 Stock Available
-
Product Code: UBC6004084 Stock Available
-
Product Code: UBC6010646 Stock Available
-
Product Code: UBC6012643 Stock Available
-
Product Code: UBC6013445 Stock Available