‹ Prev
Next ›
uniball™ Onyx Rollerball Pens
Red Ink - Metal Tip - 1 Dozen
32 Stock Available
- Produces neat, precise strokes for intricate writing without smudging or smearing
- Fine point perfect for note-taking, list-making and signatures
- Eco-conscious - made from post-consumer recycled material
- Innovative, uni Super Ink to protect against water, fading and fraud
- Acid-free, archival-quality ink useful for important, long-lasting documents
Select Product Options
Ink Color: Red
Packaged Quantity: 1 Dozen
Product Details
General Information
| Manufacturer | uni-ball Corporation |
| Manufacturer Part Number | 60144 |
| Manufacturer Website Address | http://www.uniballco.com |
| Brand Name | uniball™ |
| Product Line | Onyx |
| Product Name | Onyx Rollerball Pens |
| Marketing Information | Stock your office, home or classroom with Onyx Rollerball Stick Pens from uniball featuring a strong, long lasting 0.7mm fine tip. This rollerball pen delivers the silky-smooth glide of a fountain pen without smudging for effortless writing. Fine point pens deliver crisp lines with unparalleled definition, making it easy to create super fine details in your drawings and diagrams. Capped roller pens are useful for a variety of tasks from note taking to signing checks and legal documents to uniquely embellishing fun and creative writing projects. Innovative uni Super Ink technology forms a strong bond with the paper, protecting from water, fading and fraud. A great economic and environmental choice as this super sleek fine point roller pen is made from 73% post-consumer recycled material. |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Product Type | Rollerball Pen |
Product Information
| Pen Point | 0.7 mm Fine |
| Ink Color | Red |
| Refillable | No |
| Retractable | No |
| Tip Material | Metal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Height | 5.70" |
| Width | 2.80" |
| Length | 0.90" |
| Weight (Approximate) | 4.96 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 80% |
| Post-consumer-waste% | 80% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Japan |
Description
uniball™ Onyx Rollerball Pens
People who bought this also bought
People who bought this also bought
-
Product Code: MMM680GN2352 Stock Available
-
Product Code: MMM680OE2605 Stock Available
-
Product Code: MMM680PU2589 Stock Available
-
Product Code: MMM680RD2685 Stock Available
-
Product Code: MMM680YW2467 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B1771 Stock Available
-
Product Code: UBC6014549 Stock Available
Alternative Products
Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: MMM680GN2352 Stock Available
-
Product Code: MMM680OE2605 Stock Available
-
Product Code: MMM680PU2589 Stock Available
-
Product Code: MMM680RD2685 Stock Available
-
Product Code: MMM680YW2467 Stock Available
-
Product Code: SAN30001B1771 Stock Available
-
Product Code: UBC6014549 Stock Available