‹ Prev
Next ›
Dart J Cup 10 oz Insulated Foam Cups
10 fl oz - White - Foam - Beverage - 25/Bag - 40 / Carton
25 Stock Available
- Helps maintain beverage temperature, quality and taste
- Reduced heat transfer - no need for double-cupping or sleeve
- Use for hot or cold beverages
- No seams to leak
Select Product Options
Volume Capacity: 10 fl oz
Packaged Quantity: 40 / Carton
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Manufacturer Part Number | 10J10CT |
| Manufacturer Website Address | http://www.dartcontainer.com |
| Brand Name | Dart |
| Product Line | J Cup |
| Product Name | J Cup 10 oz Insulated Foam Cups |
| Marketing Information | Maintain beverages at their optimal temperature longer with these insulated foam cups. Not only do foam cups keep beverages at their proper serving temperature on the inside, but they also keep hands comfortable on the outside with a strong, one-piece construction. Insulated foam delivers hot or cold drinks the way they were meant to be. Space-saving design allows easy stacking and features a distinctive pedestal. Compatible lids are not included. These 10 oz. cups can be used with Dart 10JL (white with vent), 10SL (translucent with straw slot), 10UL (white with sip-thru), 10FTL (white with Lift n' Lock) and 10EL (white for cappuccino). |
| Packaged Quantity | 40 / Carton |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Quantity Per Container | 25/Bag |
| Volume Capacity | 10 fl oz |
| Application/Usage | Beverage |
| Features | Insulated |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Foam |
| Height | 3.9" |
| Diameter | 3.4" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Dart J Cup 10 oz Insulated Foam Cups
People who bought this also bought
-
Product Code: DXE2340PATHCT22 Stock Available
-
Product Code: DXE5310DX551 Stock Available
-
Product Code: ECOEPBHC10WA11 Stock Available
-
Product Code: GJO11256BD668 Stock Available
-
Product Code: GJO11256CT166 Stock Available
-
Product Code: GJO19046305 Stock Available
-
Product Code: GJO19046BD59 Stock Available
-
Product Code: GJO19046CT13 Stock Available
-
Product Code: GJO58232Currently out of Stock
-
Product Code: GJO58232CTCurrently out of Stock
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: GJO10318199 Stock Available
-
Product Code: GJO10318CT9 Stock Available
-
Product Code: GJO1050140 Stock Available
-
Product Code: GJO19050CT7 Stock Available
-
Product Code: RFPC20016134 Stock Available
-
Product Code: RFPC2163754 Stock Available
-
Product Code: RFPC21637CT12 Stock Available
-
Product Code: SCC16PX95 Stock Available
-
Product Code: SCC316SI0041CTCurrently out of Stock
-
Product Code: SCC412WN2050Currently out of Stock