‹ Prev
Next ›
Genuine Joe 10 oz Disposable Hot Cups
10 fl oz - White - Polyurethane - Beverage, Hot Drink - 50 / Pack
Currently out of Stock
- Perfect for your coffee, tea, hot chocolate or other hot beverages; can also hold cold beverages
- Stack neatly for an easy fit in your breakroom or beverage center
- Disposable for easy cleanup
- Polyurethane-lined for durability and leak prevention
- Versatile, compatible lids and sleeves (sold separately) fit multiple sizes to save accessory space
Select Product Options
Volume Capacity: 10 fl oz
Packaged Quantity: 50 / Pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 19046 |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Product Name | 10 oz Disposable Hot Cups |
| Marketing Information | Hot cups are perfect for your beverage center or breakroom. Polyurethane-lined, single walls are designed to hold hot beverages and help prevent leaks. Use these cups for coffee, tea, hot chocolate and more. They are made of 100 percent virgin material. Smooth rolled rim enhances the cup's strength and ensures a secure lid fit. Simple white color will coordinate with most decor and beverage accessories. Versatile accessories for these cups fit multiple, Genuine Joe Hot Cup sizes for space-saving storage. Lids (11259) and sleeves (19049) can also be used on 12 oz. and 16 oz. cups. They are both sold separately. |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Product Type | Cup |
Product Information
| Volume Capacity | 10 fl oz |
| Application/Usage |
|
| Features | Disposable |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Polyurethane |
| Height | 3.7" |
| Diameter | 3.5" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Genuine Joe 10 oz Disposable Hot Cups
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: DCC10J10CTCurrently out of Stock
-
Product Code: DXE2340PATHCTCurrently out of Stock
-
Product Code: DXE5310DX6 Stock Available
-
Product Code: ECOEPBHC10WACurrently out of Stock
-
Product Code: GJO11256BDCurrently out of Stock
-
Product Code: GJO11256CTCurrently out of Stock
-
Product Code: GJO19046BDCurrently out of Stock
-
Product Code: GJO19046CTCurrently out of Stock
-
Product Code: GJO58232Currently out of Stock
-
Product Code: GJO58232CTCurrently out of Stock
Alternative Products
-
Product Code: GJO10318Currently out of Stock
-
Product Code: GJO10318CTCurrently out of Stock
-
Product Code: GJO10501Currently out of Stock
-
Product Code: GJO19050CTCurrently out of Stock
-
Product Code: RFPC20016Currently out of Stock
-
Product Code: RFPC21637Currently out of Stock
-
Product Code: RFPC21637CTCurrently out of Stock
-
Product Code: SCC16PXCurrently out of Stock
-
Product Code: SCC316SI0041CTCurrently out of Stock
-
Product Code: SCC412WN2050Currently out of Stock